Indul a Player.hu Premier League-re fókuszáló fantasy bajnoksága, amelyben egész menő nyereményeket is hazavihet majd a virtuális pontvadászat első három helyezettje. Már majdnem 180-an regisztráltak a ligába, de még mindig várjuk a jelentkezőket, élesben holnap, azaz a Premier League második fordulójától indul a verseny. A mostani anyagban összeszedtünk minden fontos tudnivalót a fantasy Premier League-ről, amit érdemes tudni egy kezdőnek és egy nem kezdőnek is.

A bajnokságról és a Premier League fantasy fociligájáról általánosan egy korábbi cikkünkben írtunk. Akinek teljesen új a fantasyfutball, annak ajánljuk, hogy első lépésként olvassa el ezt az anyagot:

Gyere, játssz velünk a Player fantasyligában, és nyerd meg kedvenc csapatod mezét!

Indul a Player.hu Premier League-re fókuszáló fantasyligája. Gyere, játssz velünk, legyél a ligánk Guardiolája. Az első három helyezett a presztízs mellett klassz nyereményekkel is gazdagodik!

A fantasy foci tehát egy online felületen működő, egyedi szabályrendszerrel rendelkező ingyenes játék, amelynek a pontozása a való életben, a futballpályákon történő események alapján történik. Esetünkben ez az angol bajnokság, azaz a Premier League, vagyis a játékban résztvevőknek egyedül az angol ligát kell követniük. A Player.hu ligájába ezen a linken lehet belépni (a kód: n8rjt5), és van már egy Facebook-csoportunk is, ahol fantasyvel kapcsolatos tippeket adunk, beszélgetünk a ligával és a fantasy focival kapcsolatos aktualitásokról, együtt próbálunk jobb játékosokká válni. A csoportba itt lehet belépni.

A Player.hu fantasyliga nyereményei

  1. A liga győztese egy általa választott Premier League-csapat eredeti mezével fog gazdagodni
  2. A második helyezett egy FIFA 22-t nyer, általa választott platformra
  3. A harmadik helyezett Arséne Wenger életrajzi könyvét, az Életem piros-fehérben című remek sportkönyvet viheti majd haza

A Premier League fantasy ligájának teljes megértéséhez, átláthatóságához szükséges, hogy értsük, pontosan hogyan működik a pontozás. Így:

  • Ha egy játékos 60 percnél kevesebbet játszott: 1 pont
  • Ha egy játékos 60 percnél többet játszott, beleszámítva az esetleges hosszabbítást is: 2 pont
  • Minden kapus vagy védő által szerzett gól: 6 pont
  • Minden középpályás által szerzett gól: 5 pont
  • Minden csatár által szerzett gól: 4 pont
  • Minden gólpassz: 3 pont
  • Ha egy kapus vagy védő csapata nem kap gólt: 4 pont
  • Ha egy középpályás csapata nem kap gólt: 1 pont
  • Kapus által bemutatott minden sikeres három védés: 1 pont
  • Kivédett tizenegyes: 5 pont
  • Kihagyott tizenegyes: –2 pont
  • Bónuszpontok a meccs legjobb játékosainak: 1–3 pont
  • Minden két bekapott gól védő vagy kapus esetében: –1 pont
  • Sárga lap: –1 pont
  • Piros lap: –3 pont
  • Minden öngól: –2 pont

A pontozás mellett a játékban szereplő angol kifejezések tisztázása is fontos, ezek a következők:

Bench Boost: Ez a kispadra vonatkozik. Egy keretben 15 játékos szerepel, de csak a kezdő pontjait számolja a rendszer. Kivétel ez alól, ha valaki megsérül, mert akkor a padról automatikusan beszáll egy játékos. Ha viszont azt akarjuk, hogy mind a négy padon szereplő emberünk pontjait számolja a rendszer, akkor a Bench Boost opciót kell aktiválnunk. Erre a szezonban egyszer, vagyis egy fordulóra van lehetőségünk.

Triple Captain: Minden fordulóban lehetőség adódik a csapatkapitány beállítására, ennek a játékosnak a pontjait duplán számolja a rendszer, az idény során azonban egyszer lehet triplázni, ehhez a Triple Captain opcióra van szükség.

Free Hit: Egy-egy fordulóban a keretben mindössze egy csere engedélyezett pontlevonás nélkül. Ez abban az esetben emelkedhet kettőre, ha az egyik fordulóban nem cserélünk, kettőnél magasabb viszont nem lehet. Azonban egyszer van lehetőség arra, hogy az egész keretünket kicseréljünk pontlevonás nélkül, ez a Free Hit, és egyedül a következő fordulóra vonatkozik, az ezt követő játéknapon már visszakapjuk a Free Hit előtti keretünket.

Wildcard: Ha úgy érezzük, hogy valami nagyon kapufára ment a keret összerakása közben és több helyen, akár 6-7-8 pozícióban is cserélni szeretnénk, de a mínusz pontokat nem akarjuk bevállalni, akkor a Wildcard opciót lehet alkalmazni. Ezzel a mentőövvel teljesen újjáformázhatjuk a keretet, nem számol mínuszokat a rendszer. Ilyen lehetőségünk összesen kettő van egy szezonban, egy az idény első, egy pedig a második felében.

Vice Captain: Azaz a csk-helyettes. Az ő pontjai nem duplázódnak, viszont fontos beállítani, hiszen ha a csapatkapitányunk valamilyen ok miatt nem játszik, akkor a csk-helyettesre átszáll a virtuális karszalag és a dupla pontok.

 

Tippek, amelyek segítenek egy kezdő fantasymenedzsernek

Fantasy Premier League-et több millióan játszanak világszerte, különböző célokkal, komolysággal, más-más fantasy- és PL-ismeretekkel. Egy kezdőjátékos esetében a legfontosabb, hogy kedvet kapjon ehhez a világhoz, beszippantsa és persze, hogy élvezze az egészet. Éppen ezért kezdőként talán az a legjobb, ha az alapokra fektet hangsúlyt valaki. Egyszerű dolgok ezek, de egyrészt a pontok gyűjtögetésében, másrészt a játék megismerésében is fontos elemekről van szó.

Az aktuális kezdőcsapat beállítása, elmentése

Nem csak kezdőkkel szokott megesni, hogy valaki elfelejt csapatot állítani, padon marad a legértékesebb futballistája, több sérült a kezdőben marad és hasonlók. Ezt azzal lehet megelőzni, hogy az aktuális forduló kezdete előtt (általában péntek este vagy szombat kora délután, attól függ, hogy mikor játsszák a forduló első PL-meccsét) ránézünk a csapatunkra, ellenőrizzük, hogy azzal a kerettel és a kezdővel állunk fel, amivel valóban akarunk.

A Premier League követése

Azok a fantasysek, aki már régóta tolják, viszonylag komolyan veszik a ligát, már közel sem meccsnézéssel készülnek, sokkal inkább foci- és fantasystatiszikákat figyelnek, elemzéseket, szakértőket követnek Twitteren és az egyéb közösségi médiafelületeken, esetleg fizetős szolgáltatásokat is használnak. Egy kezdőnek – aki vélhetően szereti a futballt és az angol bajnokságot – azonban ez valószínűleg elvenné az egésztől a kedvét, és az sem biztos, hogy valaki ilyen mélységekig el akar merülni ebben a világban, így ezeknek a játékosoknak remek taktika, ha megpróbálnak minél több meccset nézni, követni a liga eredményeit. A fantasy PL erre általában ösztönzően is szokott hatni, nagyobb élmény úgy nézni egy Newcastle–Brighton meccset, ha például valakinek Wilson a csatára.

Megtanulni fantasys szemüvegen keresztül játszani

Valós futballtörténések az alapja a pontozásnak, azonban nagyon sokszor a fantasy teljesen más megközelítést igényel, mint a futball. Több tucat olyan játékos van, aki a pályán klasszis, de fantasyben nem annyira értékes, mert nem a potenciális pontszerzési területeken (gólhelyzetek, pontrúgások) kiemelkedő. Jó példa erre N'Golo Kanté vagy Thiago, a maga területén mindkettő szenzációs futballista, fantasyben azonban nagyon kevesen használják őket. Ugyanez igaz a védőkre is, a virtuális világban azok a védők a ponterősek, akik fellépnek a támadásokhoz, pontrúgásokat végeznek el vagy jól fejelnek az ellenfél kapujánál. Erre is egy példa: Raphael Varane-t valószínűleg sokan jobb védőnek tartják, mint Joao Cancelót (nyilván az egyik középhátvéd, a másik szélső védő), fantasyben azonban Cancelo a ponterősebb.

Nem mindig kötelező változtatni a csapaton

A játék egyik legizgalmasabb, legérdekesebb része az átigazolásokra vonatkozik. Rengeteget lehet agyalni azon, órákat lehet beleölni abba, hogy kit vegyünk, kit adjunk el, bevállaljuk a mínusz pontokat vagy sem. Néha azonban kifizetődőbb, ha nem forgatjuk fel a csapatot. Persze, ha valaki számára ez adja az élményfaktort, akkor tegye, hiszen ez egy játék, ha viszont a pontok, a helyezések is számítanak, abban esetben érdemes néha feltenni a kérdést, hogy most csak változtattunk vagy jobbá is tettük a csapatot.

Hirtelen felindulásból elkövetett átigazolások

Megvan Timo Werner tavalyi kihagyott ziccere a Leeds ellen? Linkelem. A h2h ligában (itt nem a megszerzett összpontszám számít, hanem minden héten egy a bajnokságban résztvevő másik versenyző az ellenfél) tavaly ezen konkrétan egy párharcot buktam el. Nyilván azonnal kiraktam Wernert a csapatomból, a német az egész idény során hullámzó volt, így nem veszítettem vele, de hosszútávon ezek a transzferek általában nem végződnek jól. Egyrészt, ha valaki több embert hirtelen levált, akkor jönnek a mínuszok, másrészt idegből, nem átgondoltan hajtja végre ezeket a változtatásokat. Harmadrészt pedig mindig rizikós a hét elején vagy forduló közben cserélni, nincs garancia arra, hogy például az új játékosunk nem sérül le, vagy egyéb ok miatt nem fog hiányozni a következő fordulóban.

Ezekkel a tippekkel nem találtuk fel a meleg vizet (nem is ez volt a cél), azonban olyan alapvető szabályok, amelyek egy kezdőnek, de akár egy tapasztaltabb játékosnak is segíthetnek.

Még egyszer: a Player.hu fantasyligájába ezen a linken tudtok belépni (kód: n8rjt5), a Facebook-csoportunkba meg ezen.

Gyere, játssz velünk a Player fantasyligában, és nyerd meg kedvenc csapatod mezét!

Indul a Player.hu Premier League-re fókuszáló fantasyligája. Gyere, játssz velünk, legyél a ligánk Guardiolája. Az első három helyezett a presztízs mellett klassz nyereményekkel is gazdagodik!

(Fotó: Getty Images)

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Milyen borospoharak léteznek, és melyikből mit igyunk? Mutatjuk, hogy miért nem mindegy!

Helly Hansen ismét a legjobbakkal állt össze a maximális teljesítményért

A friss aranylabdás Rodri elmondta, ki minden idők legjobbja

További cikkeink a témában
Hajítsd messzire a sablonokat, rendezd be úgy a lakásod, amire mindenki emlékezni fog!
Hirdetés