60 éves korában elhunyt minden idők egyik legjobb és legismertebb futballistája, Diego Armando Maradona. A pályán zseni volt, olyan hatást gyakorolt az emberekre, mint nagyon kevesen, a pályán kívüli élete azonban egy tragédia, drog- és alkoholfüggőséggel küzdött hosszú évtizedekig. Összeszedtük az isteni Diego pályafutásának legemlékezetesebb pillanatait.
Menj, és adj egy kötényt valakinek!
Az Argentinos Juniors csapatában nevelkedett, és mindössze 15 éves volt, amikor 1976-ban megkapta a lehetőséget, hogy bemutatkozzon az első csapatban. Akkori edzője, Juan Carlos Montes azzal az utasítással küldte a pályára, hogy menjen fel, és valakinek adjon egy kötényt. Maradona pedig pontosan ezt csinálta, pályára lépett, majd pimaszul bebőrözte ellenfelét, Juan Cabrerát.
null
OnThisDay in 1976 a 15-year-old Diego Maradona made his Argentinos Juniors debut - the rest as they say is history pic.twitter.com/aIdN1s28hE
Négy gól a Boca Juniors ellen
Maradona igazán ismert a Boca Juniorsban lett, de mielőtt még a La Bombonerába áttette a székhelyét, az Argentinos Juniors színeiben egy 1980-as meccsen négy gólt rúgott a Bocának. Az Argentinos 5–3-ra nyert, Maradona tizenegyesből, kétszer szabadrúgásból és kapáslövésből is betalált.
Az első Barca-játékos, akit megtapsoltak a Bernabéuban
Korántsem karrierje legfényesebb időszaka, amikor a Barcelona futballistája volt, de még így is megtapsolták a katalán csapat ősi riválisának, a Real Madridnak a stadionjában. 1983. március 26-án a Barcelona 2–1-re nyert Madridban a kupadöntőben. A meccsen Maradona emlékezetes gólt rúgott, lecserélése után a madridi közönség megtapsolta. Ő volt az első Barcelona-futballista, akit állva tapsoltak a madridi nézők.
Az 1986-os világbajnoki negyeddöntő
Óriási presztízse volt a mexikói vb-n az Argentína–Anglia meccsnek, hiszen egyrészt a legjobb négy közé jutás volt a tét, másrészt a Falkland-szigeteki háború miatt komoly feszültség volt a két ország között.
Ilyen előzmények után jött maga a mérkőzés, ami valóságok vb-klasszikus lett köszönhetően Diego Maradonának. Az 51. percben szerzett vezetést egy fejes góllal, valójában kézzel ért a labdába, ezzel megszerezve a vb-történelem egyik legemlékezetesebb és legbalhésabb gólját, azaz az Isten keze-gólt:
Öt perccel később ismét Maradona volt a középpontban, a félpályától megindult, majd minden szembejövő angolt kicselezett és berúgta a második gólját, amit azóta csak az évszázad találataként emlegetnek:
Nápoly Istene, a szegény gyerekek példaképe
Vannak olyan kapcsolatok, amelyekben a szereplőket egyszerűen egymásnak teremtették. Ilyen volt Maradona és a Napoli közös története is. Első napján a Napoli játékosaként azt mondta, hogy példakép szeretne lenni a helyi szegény gyerekeknek, mert olyanok, mint amilyen ő volt gyerekként Buenos Airesben.
Ha azt írjuk, hogy hős volt Nápolyban, akkor nem írunk semmit, Nápoly Isteneként tekintettek rá, akinek a segítségével a Napoli újra a legjobb olasz csapat lett. Kétszer nyert scudettót a Nápollyal, egyszer volt gólkirály, 1989-ben pedig az UEFA-kupát is megnyerte Maradona vezetésével a Napoli.
Live is Life
Ha van egy videó, ami tökéletesen átadja Maradona személyiségét, akkor ez az. 1989-ben az UEFA-kupa elődöntőjében a Bayern München elleni meccs előtt a Life Is Life-ra táncolva melegített be Maradona, a közönség meg szinte megőrült. Az odavágót 2–0-ra nyerte a Napoli, ez a meccs végül 2–2 lett, a Napoli bejutott a döntőbe, ahol a Stuttgartot verte 5–4-es összesítéssel, Maradona egy gólt rúgott döntő két meccsén.