A sport akkor jó, ha örömet okoz. A latin eredetű karizma fallabdajátéknak viszont ez nem mellékhatása, hanem a lényege, magyarországi elterjesztését pedig rögtön egy hazai bajnoksággal kezdi a margitszigeti Karizma Klub.

Nem ciki, ha még nem tudod, mi a karizma, pontosabban nem tudod, hogy egy sportág is. Bár Mexikóban 1966 óta ismerik mint fallabdajátékot, Magyarországra csak nemrég érkezett meg új sportágként.

Nem csak sport, nem csak művészet, nem csak életérzés

A szimpla pálya fő- és hátsó fala közötti távolság 12,11 méter, a belső szélesség 6,3, az üvegfalak ötméteresek

A karizma baszk eredetű, a sport közben érzett örömről kapta a nevét, művelői szerint a karizma maga az eufória. A fallabdajátékok keveredéséből alakult ki, de igazi érdekessége, hogy a pályát üvegfalak veszik körbe. Hazájában a karizma elsődleges célja a közösségépítés és a közösségélmény elérése: Mexikóban a családi élethez, a baráti találkozásokhoz is kapcsolódik a sportág kialakulása, a házak közelébe épített pályákon és a tengerparti üvegpályákon előszeretettel találkoznak egy-egy meccsre családtagok, barátok.

Hogyan játsszák?

Az alapvetően a baszk eredetű  frontón fallabdajáték hagyományaira épülő karizma több ponton is hasonlít a squash-ra, szabályaiban és nehézségében viszont eltér tőle. Különbség, hogy a karizma nyitott pályás, nincs negyedik fal, más az alapterület és az elhelyezkedés. A pálya egyik oldala hosszabb, így egyik oldalon túlfut a játéktér.

1998-ban épült az első Karizma Klub a mexikói Cancúnban, azóta megalakult a Mexikói Karizma Szövetség, a különböző versenyek pedig világhírűvé tették a sportágat

Szimpla pályán ketten, dupla pályán pedig négyen, ütőkkel és egy speciális, az üvegfalhoz tervezett gumilabdával játsszák. Az öt-hat méter magas üvegfalak elölről, bal oldalról és hátulról veszik körbe az egymás mellett álló résztvevőket, akik az üvegfal felé szerválnak. A szabályoknak megfelelően a labdát közvetlenül a levegőben, vagy egy pattanás után a földön szabad megütni. Az egyik fél akkor nyeri meg a játszmát, ha a másik fél nem tudja a labdát szabályosan visszaütni. Minden hiba egy pontot ér az ellenfélnek.

Kik játszhatják?

A különböző ütőjátékok (tenisz, squash, raquetball, badminton, padel) művelői mellett teljesen amatőrök is elkezdhetik a karizmát. Élvezni fogják

Nincs életkori megkötés: a karizmát bármilyen korban lehet játszani, és érdemes is, mert sportértéke és szórakoztató volta mellett rendkívül sokoldalúan fejleszt is. Az állóképesség, a ritmusérzék, a tér- és az egyensúlyérzék egyaránt javul, valamint fejleszti a döntéshozó és a problémamegoldó képességet is. Az üvegpálya különleges térélményt ad, de nem kell balesetveszélytől tartani, mivel a borítás is speciális kialakítású. Verseny- és szabadidősportként is űzhető, könnyen átlátható szabályrendszerével minden korosztálynak élvezetes játékélményt ígér.

Mexikó helyett elég a Palatinusra menned

Az üvegfalak miatt különösen látványos, mégis biztonságos

Az első pályák Mexikóban, a tengerparton épültek, ezért választották a karizma magyarországi elterjesztéséért munkálkodók a Palatinus Strandot, ahol az üvegpályák nem csak sporthelyszínként, hanem a Karizma Klub kulturális, zenés-táncos rendezvényeinek háttereként is működnek. Azt pedig, hogy mennyire komolyan gondolják a dolgot, jól mutatja, hogy október 1. és 10. között itt tartják az első Európai Karizma Bajnokságot. A Karizma Klub Facebook-oldalán követheted az eseményeket.

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Spórolj időt és pénzt a wigo-val, Budapesten belül vagy kívül!

Šeško eleresztett egy föld-levegő rakétát, az év gólja lehet

Végre megvan a válogatott védő új csapata

További cikkeink a témában