Rafael Nadal az Australian Open döntőjében kétszettes hátrányból állt fel, és nyerte meg pályafutása 21. Grand Slam-trófeáját. Ennek apropóján összeszedtünk öt legendás fordítást a férfi tenisz történelméből.
Nyilvánvaló, hogy egyértelműen nem lehet megmondani, melyik a tenisztörténelem legnagyobb fordítása. Nem is ez a célunk a cikkünkkel. Hanem az, hogy Nadal és Medvegyev szenzációs meccse kapcsán nosztalgiázzunk, és felidézzünk néhány a 2022-es Australian Open döntőjéhez hasonló comebacket. Mivel nem egy toplista, így természetesen nincs sorrend, ahogy időrend sincs.
Roger Federer–Rafael Nadal
Év: 2005
Torna: Miami Masters; döntő
Végeredmény: 2:6, 6:7 (4), 7:6 (5), 6:3, 6:1
A férfi teniszsport két ikonikus alakja, Roger Federer és Rafael Nadal az elmúlt bő másfél évtizedben 40 alkalommal találkozott. A spanyolnak jobb a mérlege, a meccsek 60 százalékát megnyerte, ez konkrétan azt jelenti, hogy 24:16-ra vezet. A listánkra azonban egy olyan meccs került fel, amelynek a végén Roger Federer örülhetett.
2005-ben Miamiban az akkor feltörekvő Nadal keménypályán nagyon közel volt ahhoz, hogy legyőzze az aktuálisan a világ legjobbjának tartott Federert. A spanyol megnyerte az első két szettet, a harmadik rövidítésében 5:4-re vezetett, két pontra volt a győzelemtől, de Federer egy tenyeressel eltalálta a vonalat. A világelső ezt követően előbb megnyerte a tiebreaket, utána pedig lesöpörte Nadalt, aki összesen négy játékot nyert a hátralevő két szettben. Ezzel elindult egy legendás rivalizálás, a most már 21-szeres Grand Slam-győztes Nadal és a 20-szoros bajnok Roger Federer között.
Andre Agassi–Andrij Medvegyev
Év: 1999
Torna: Roland Garros; döntő
Végeredmény: 1:6, 2:6, 6:4, 6:3, 6:4
A '90-es évek egyik legnagyobb teniszcsillaga, Andre Agassi egyszer nyerte meg a Roland Garrost, 1999-ben. Na, de milyen meccsen?! Agassinak ez a döntő kiemelten fontos volt, egyrészt mint később kiderült, többször nem tudott nyerni Párizsban, másrészt a tét is óriási volt. Azért játszott, hogy ötödik férfi teniszezőként elérje a karrier Grand Slamet, vagyis hogy mind a négy nagy torna bajnokának mondhassa magát.
A másik oldalon a fiatal orosz, Andrij Medvegyev állt, aki majdnem teljesen esélytelenként érkezett pályafutása legfontosabb teniszmeccsére. Aztán pedig mindenkit sokkolt, megnyerte az első két szettet – Agassi összesen három játékot húzott be. Az amerikai ezt követően összeszedte magát, és ha nem is könnyen, de magabiztosan hozta a következő három játszmát. Mára már legendás lett a meccslabda, amely után a listán szintén szereplő, akkoriban szakkommentátorként dolgozó John McEnroe egyszerűen nem jutott szóhoz.
Pete Sampras–Jim Courier
Év: 1995
Torna: Australian Open; negyeddöntő
Végeredmény: 6:7 (4), 6:7 (3), 6:3, 6:4, 6:3
A négyszeres Grand Slam-bajnok, korábbi világelső Jim Courier korszakának meghatározó teniszezője volt, ennek ellenére pocsék mérleggel rendelkezett Pete Sampras ellen. A Nadal–Federer–Djokovic érát megelőzően rekorder Sampras 16 alkalommal győzte le riválisát, míg Courier mindössze négyszer nyert.
Leghíresebb meccsüket az 1995-ös Australian Open negyyeddöntőjében játszották. A kiváló szervájáról és röptejátékáról híres Sampras az első két szettet elbukta, miután mindkettőben rövidítésben maradt alul. Az ausztrál melegben azonban óriásit küzdött, felállt, és végül öt játszmában bejutott az elődöntőbe. A finálét végül elveszítette Agassi ellen, de a negyeddöntős meccse máig emlékezetes, annak is köszönhetően, hogy a torna alatt tudta meg, agydaganata van az edzőjének. A legenda szerint az ötödik szettben a közönségből valaki bekiáltotta: „Az edződért tedd meg!”. Sampras később azt mondta, nem hallott semmit, de a döntőszettben jól kivehetően volt egy olyan pillanat, amikor elérzékenyült.
Ivan Lendl–John McEnroe
Év: 1984
Torna: Roland Garros; döntő
Végeredmény: 3:6, 2:6, 6:4, 7:5, 7:5
Nem lehet összefoglalót írni a legnagyobb teniszfordításokról Ivan Lendl és John McEnroe 1984-es Roland Garros-döntője nélkül. McEnroe arra készült, hogy 1955 után az első amerikai férfi teniszező legyen, aki megnyeri a francia Grand Slamet, ráadásul egy 39 meccses nyerőszériát követően érkezett a döntőbe.
Az első két játszmát ki is pipálta. Az amerikai dominanciáját jól mutatta, hogy 1984-ben 82 meccset nyert meg, és mindössze háromszor kapott ki. A három közül az egyik alkalommal kétszettes előnyben volt, de Ivan Lendl egy csodálatos fordítással végül megnyerte a Roland Garrost. Ez nem tipikusan a 2:0 utáni összeomlás volt, McEnroe tartotta magát az utolsó szettekben is, mindegyik egyetlen breakkel dőlt el, de mindháromban Lendl bizonyult a jobbnak. A két teniszlegenda karrierje során összesen 36 alkalommal találkozott, Lendl 21-szer nyert, ez volt a legemlékezetesebb meccsük.
Az internet csodás hely, az egész döntő elérhető a Roland Garros YouTube-csatornáján:
Rafael Nadal–Danyiil Medvegyev
Év: 2022
Torna: Australian Open; döntő
Végeredmény: 2:6, 6:7 (5), 6:4, 6:4, 7:5
Természetesen nem hagyhattuk ki a cikk ötletadóját, a 2022-es Australian Open döntőjét. Novak Djokovic botrányos távolmaradása miatt kihullott az egyértelmű favorit, de Nadal még így sem számított esélyesnek az Australian Openen. A spanyol sérüléssel küszködött az elmúlt fél évben, egy hónapja még azt sem tudta, egyáltalán elindulhat-e az év első Grand Slamjén. Végül elindult, és annyira jól ment neki a játék, hogy bejutott a döntőbe.
A második kiemelt Danyiil Medvegyev ellen azonban nem a 21. Grand Slam-győzelmére hajtó Nadal volt az esélyes. Főleg nem az első simán elbukott játszma után. És főleg nem a másfél órás második szettet követően, amelyben kétszer volt breakelőnyben, de végül mégis 0:2-es hátrányba került.
Rafael Nadal azonban nem hiába a tenisztörténelem talán legnagyobb küzdője. Szépített, majd kiegyenlített, az ötödik játszmában pedig már ő irányított. Igaz, 5:4-nél megingott, nem tudta elsőre kiszerválni a meccset, de 5:5-nél ismét breakelt és utána hozta az adogatását. A lehető legnagyobb csatában, egy felejthetetlen meccsen nyerte meg pályafutása 21. GS-tornáját, ezzel megelőzte az örökranglistán a most már második helyen holtversenyben álló 20-20 Grand Slammel rendelkező Roger Federert és Novak Djokovicot.
(Fotó: Getty Images)