Nem csupán az idősebbeket sújtja, minden huszadik 20–40 év közötti pasi életét megkeserítheti a merevedési probléma. Járjunk utána, mi okozhatja a bajt, és mit tehetünk ellene!
Mennyi az annyi?
Legyünk vele tisztában: ha egy férfi évente egy-két alkalommal nem elégedett a teljesítményével (ez akár a merevedés elmaradása is lehet), az nem jelenti azt, hogy potenciazavara van. Ahogy a nőknek sem lehet mindig orgazmusuk, úgy a férfinál is számtalan oka lehet annak, ha néha-néha nem jönnek össze úgy a dolgok, ahogyan azt a partnerükkel együtt szeretnék.
A legtöbb (okos) nő ügyesen kezeli az ilyen esetet, nem kerít nagy feneket a dolognak, nem lelkizi túl és nem is humorizálja el a történteket, egyszerűen megnyugtatja a férfit, és másnap (mondjuk kellő pihenés és stresszmentes nap után) egy jó hancúrozással feledteti az előző alkalmat.
A férfinak is az a legjobb, ha nem merül bele az önsajnálatba, kudarcélménybe, hanem tudomásul veszi, hogy a szervezete néha ellenszegül a vágyainak.
Ám ha ez túl gyakran történik meg, akkor ideje orvoshoz fordulni, mivel a rendszeres merevedési zavar például remek előjelzője egyes szív- és érrendszeri betegségeknek vagy akár a diabétesznek is, sőt akár egyes gyógyszerek mellékhatásaként is jelentkezhet.
Tehát nemcsak hormonális és szervi okai lehetnek a merevedési zavaroknak, hanem cukorbetegség, magas vérnyomás, szív- és érrendszeri problémák, elhízás, fokozott stresszterhelés, a test kizsákmányolása, a rendszeres dohányzás, kábítószerek rendszeres használata, illetve akár a testépítők által használt étrend-kiegészítők is okozhatnak ilyen problémát. Ennek megítélése, a probléma okainak feltárása orvosi feladat.
Öngyógyszerezés: a rossz megoldás
Tapasztalatok szerint a fiatal férfiak inkább az interneten kutakodnak megoldás után, és sajnos az is előfordul, hogy öngyógyszerezéssel kísérlik megoldani gondjaikat. Ám ez többszörösen veszélyes: egyrészt néhány hatóanyag csak orvosi kivizsgálás (néhány betegség kizárása) után szedhető, másrészt az interneten gyakran árulnak hamis gyógyszert. Ezek kevésbé rossz esetben csupán nem hatnak, rosszabb esetben azonban károsak az egészségre.
Az alkohol sem segít igazán ilyen esetben, kivéve ha a férfi a szorongása miatt teljesít alul – ám ilyenkor is csak kis mennyiségű alkohol van jótékony hatással, a részegség már az ellenkező hatást éri el. Az alkoholizmus pedig előbb-utóbb a szexuális életet is tönkreteszi.
Urológusok tapasztalják, hogy potenciazavar esetén sok férfi a lakóhelyétől távolabbi orvost keres fel, a háziorvost is kihagyja gyakran – kellemetlen ugyanis erről beszélnie, és nem szeretné, ha pletykálnának róla. (Zárójelben: míg a nők nyugodtan, szűrésre és receptért is járnak rendszeresen nőgyógyászhoz, lakhelyükhöz közel is, a férfiak csak akkor mennek urológushoz vagy andrológushoz, ha baj van – ezért érthető, hogy nem akarnak ismerőssel találkozni a váróteremben.)
Okok és tünetek
Fiatal korban a merevedési zavar leggyakrabban lelki eredetű, vagy a stresszes életmód következménye. Azt is jó tudni, hogy a mozgásszegény életmódot élők kétszer olyan gyakran vallottak kudarcot az ágyban, mint azok, akik rendszeresen edzették testüket.
Csökkenti a szexuális teljesítőképességet az is, ha valaki hosszú kihagyás után kezdi újra a nemi életet. Bár a prosztatabetegségek közvetlenül nem okoznak potenciazavart, ám a fájdalom és a lelki tényezők miatt (hogy a férfiasságuk beteg) gyakran jelentkezik probléma az ágyban is. Ez a betegség kikezelése után (vagy akárcsak a fájdalom elmúltával) magától rendeződik.
Leggyakrabban a behatolás előtti lelankadás okoz gondot, a második leggyakoribb probléma pedig az, hogy behatolás után, az ejakuláció előtt szűnik meg a merevedés.
Lehetséges okok
A merevedési zavar érrendszeri probléma következménye is lehet. Előfordulhat, hogy az artériákon nem érkezik megfelelő mennyiségű vér, s a pénisz nem képes megduzzadni. Másrészt az is lehet, hogy bár jó az artériás áramlás és bő a vérhozam, de a pénisz nem tud megduzzadni, mert a vér – egyes szabálytalan vénákon keresztül – elszökik.
Mindkét fél (tehát az érintett férfi és partnere is!) gondolhatja azt, hogy a szexuális teljesítmény csökkenése amiatt következett be, hogy elmúlt a szerelem, a vonzalom – ennek megcáfolása nagyon fontos, ha nem erről van szó, hiszen a ki nem mondott vádak könnyen tönkretehetik, megmérgezhetik a kapcsolatot, és valódi konfliktushoz vezethetnek.
Hogyan alakul ki a merevedés?
A merevedési parancs a keresztcsonti csigolyák kilépő idegeinek ingerületére érkezik: ekkor a pénisz artériáinak falában elhelyezkedő izompárnák ellazulnak, ettől a hímvessző átmérője a többszörösére növekszik, a befolyó vérmennyiség megsokszorozódik. Ezzel egy időben beszűkülnek a kikerülő vérutak, a barlangos testek izomkötegei is ellazulnak. Tehát amikor a pénisz fokozatosan megtelik vérrel, a széli részekből induló, körkörösen futó elvezető vénákat a táguló barlangos testek a feszes falhoz nyomják, így nehezül a vér visszaáramlása. Egy idő után a pénisz eléri maximális feszességét, majd (jó esetben) magömlés után játszódik le ugyanez a folyamat visszafelé.Ha valaki rendszeresen merevedési gondokat tapasztal, és időben nem foglalkozik vele, akkor a helyzete egyre rosszabb lesz. Nem szégyen orvoshoz fordulni, hiszen ma már remekül lehet kezelni, sőt gyógyítani ezeket a problémákat.
Tovább a:
Legfrissebb cikkekhez
A rovat többi cikkéhez
Az influenza elleni védekezés módszereihez