Néhány éve elképzelhetetlen volt, hogy egy topklub 70 millió eurót fizessen egy magyar játékosért, ahogy az is, hogy egy magyar futballista meghatározó játékos lehet a világ egyik legjobb klubjában. Most erre reális esély van azzal, hogy Szoboszlai Dominik a Liverpoolhoz igazol. Körbejárjuk, mire lehet képes a magyar játékos a világ legerősebb ligájában, a világ egyik legnagyobb és legjobb csapatában.
A Liverpool kifizette a Lipcsének Szoboszlai Dominik 70 millió eurós kivásárlási árát, ezzel a magyar válogatott csapatkapitánya a Pool történetének harmadik legdrágább igazolása lesz rögtön azután, hogy hivatalosan bejelentik a leigazolását. Szoboszlaiért tehát masszív pénzt fizet a Liverpool, ami azt jelenti, hogy Jürgen Kloppnak komoly tervei vannak a 22 éves játékossal. Körbejárjuk, mire lehet képes Szoboszlai a Liverpoolban.
Miért fizetett 70 milliót a Liverpool Szoboszlaiért?
A Liverpool előző szezonja többek között azért is sikerült a klub szintjén gyengén, mert a csapat középpályája már közel sem tudott azon a szinten teljesíteni, mint néhány évvel ezelőtt. Nem volt kérdés, hogy a nyári átigazolási szezonban ezt a csapategységet kell megerősíteni Liverpool vörös részén. Jött is rögtön a friss világbajnok Alexis Mac Allister, most pedig érkezik Szoboszlai, aki szélsőként is bevethető, de valószínűleg inkább a középpályán kaphat több lehetőséget.
A Liverpool fő célpontja Jude Bellingham volt, az angol azonban a Real Madridot választotta. Lehet viszont, hogy Klopp most elégedettebb, mintha Bellinghamet megszerezte volna a klub, hiszen így – nagyjából az angol áráért – egy Szoboszlai-Mac Allister kettőssel erősödött a középpálya, vagyis két minőségi, több poszton bevethető és fiatal játékossal.
Az hogy a Pool kifizette a Lipcsének Szoboszlai 70 millió eurós kivásárlási árát azt jelenti, hogy a magyar játékossal komoly tervei vannak a csapatnak,
és ha azt a szintet hozza, amit elvárnak tőle, akkor meghatározó szerephez juthat. Ezt bizonyítja az is, hogy a hírek szerint Szoboszlai öt évre ír alá.
Papíron tökéletesen illik Klopp rendszerébe
Fontos kiemelni, hogy Szoboszlai leigazolása nem egy hirtelen jött ötlet a Liverpoolnál. Tény, hogy nem ő volt az első számú kiszemelt, de arról már lehetett korábban is olvasni, hogy a Liverpool és több más európai szinten magasan jegyzett klub is figyeli a Leipzig játékosát. Ez nem véletlen. Szoboszlai Dominik korosztályának egyik legnagyobb tehetsége, és eddigi pályafutása azt mutatja, hogy mindig képes megugrani a következő szintet. Ehhez persze kellett az is, hogy a menedzsmentje eddig tökéletesen építette a karrierjét. Akkor igazolt Salzburgból Lipcsébe, amikor megérett rá, és akkor hagyja el a Leipziget, amikor bizonyította, hogy klubja és a Bundesliga egyik legjobbja.
A magyar játékos egyik legnagyobb erénye, hogy több poszton is tud magas szinten futballozni. A Lipcsében a meccsei 42 százalékában játszott a jobb oldalon, 37 százalékban középen és 17 százalékban a bal oldalon. Mindkét szélen volt középpályás és támadó is, középen pedig támadó és visszavontabb középpályásként is futballozott. A sokoldalúságát bizonyítja, hogy míg a klubjában kevesebbet játszott a bal oldalon, addig a válogatottban Marco Rossi 3–4–3-as rendszerében bal oldali támadóként szokott vezére lenne a csapatnak.
A Liverpoolnak az elmúlt években nem volt olyan középpályása, aki igazán gólveszélyes volt, vagy aki a távoli lövéseivel veszélyt tudott jelenteni. Szoboszlai ebben is kiemelkedő.
A tavalyi szezonban a Bundesligában csak Leroy Sané rúgott többet kapura a tizenhatoson kívülről, mint Szoboszlai. Emellett a szabadrúgásai is kiemelkedők, játékának az egyik legerősebb elemei, nem véletlen, hogy tinédzserként naponta közel 200 szabadrúgást rúgott edzéseken.
2,6 helyzetet alakított ki átlagban meccsenként a tavalyi német bajnoki szezonban, ez a liga kilencedik legjobb statisztikai mutatója volt, ha pedig a pontrúgásokat nem számoljuk bele, akkor a meccsenként 1,7 kialakított helyzettel is az egyik legjobb volt a Bundesligában, konkrétan a 11. legjobb.
A játékával kapcsolatban az egyik negatívum, amit többen felhoznak az a sebessége. Szoboszlai nem tipikus szélvészgyors szélső (nem is tipikus szélső), és rövid távon valóban nem kiemelkedő a sebessége, de hosszabb távon már egyáltalán nem számít lassúnak, 35,2 km/h volt a leggyorsabb sprintje a tavalyi szezonban, amivel a Bundesligában 31. volt. Nem top, de nem is rossz figyelembe véve, hogy összesen 506 játékos adatait mérték.
Nem a leggyorsabb tehát, de melózni nagyon tud. Nála több sprintje egyetlen csapattársának sem volt az előző idényben, és a 863 sprintje a hetedik legmagasabb szám volt az előző Bundesliga-idényben. Rengeteget dolgozik, rengeteget fut, és az elmúlt időszakban védekezésben is sokat érett, fejlődött a futballja, letámadásban is elit, ami a Liverpool szempontjából szintén fontos tényező. A Lipcse intenzív, átmenetekre koncentráló focit játszik, több szempontból hasonló futballt, mint a Liverpool, így a beilleszkedése ebből a szempontból viszonylag könnyű lehet.
Tehetség és mentalitás
Jesse Marsch, Szoboszlai korábbi edzője a Salzburgnál és a Leipzignél így nyilatkozott:
„Ha a tehetséget nézzük, akkor kevés nála tehetségesebb játékos van a posztján. Van, aki tud futni, van, aki jó cselező és vannak olyanok, akik védekezésben jók. Dominik különleges, mert ezeket mind képes kombinálni. Ugyanannyira tehetséges, mint Erling Haaland.”
Szoboszlai Dominik a tehetsége mellett a mentalitásával is kiemelkedik a magyar futballisták közül. Olyan egészséges önbizalma van, ami a magyar közegben ritka, és az még ritkább, hogy ez az önbizalom teljesen összhangban van a tudásával.
Még csak 22 éves, de futballistaként komoly tapasztalata van, és már sikeresen átvészelt hullámvölgyeket is.
Több interjúban elmondta, mennyire nem volt könnyű, amikor tinédzserként a Salzburghoz igazolt egy teljesen új közegbe, ahol a nyelvet sem ismerte. Később a lipcsei karrierje sem indult jól. Sérülten érkezett a Bundesligába, lemaradt a részben hazai rendezésű Európa-bajnokságról, és első Leipzigben eltöltött hónapjaiban is többször volt csere, mint kezdő. Az edzőváltás után azonban szintet lépett a játéka, a tavalyi idényben pedig már klubja és a bajnokság egyik legjobbja volt.
Mi a reális elvárás?
Mikor kiderült, hogy Szoboszlai a Liverpoolban folytatja, valószínűleg a legtöbben örültek, talán voltak olyanok, akik elsőre alig hitték el a hírt. A második, harmadik gondolat azonban sokaknál lehetett az, hogy oké, a Liverpoolba megy, a világ egyik legjobb csapatához kerül, de mire lehet képes? Mi a reális elvárás Szoboszlaival szemben?
Itt arra gondolunk, hogy mi a reális elvárás az első szezonjában, mert távolabbra most még nehéz előretekinteni, és a távolabbi jövőt nyilván nagyban befolyásolja az, hogy hogyan fog teljesíteni az első hónapjaiban, és milyen szerepet kap Klopptól.
Leírtuk, hogy papíron tökéletesen illik a német edző rendszerébe, dicsértük a játékát és a mentalitását, de
azt senkinek nem szabad elfelejtenie, hogy ez egy óriási ugrás Szoboszlai Dominik karrierjében.
Olyan ugrás, ami számára teljesen új lesz. Liverpoolban teljesen mások az elvárások, teljesen más lesz a nyomás, mint volt a Lipcsében. A világ egyik legismertebb klubjában fog futballozni, ahol folyamatos lesz az eredménykényszer.
Ez nem azt jelenti, hogy Szoboszlai nem veszi sikerrel az akadályt, de ezt mindenképp szem előtt kell tartani, erre emlékezni kell, majd az első hónapjai alatt. Ahogy azt is, hogy a Liverpool kerete erősebb, mint a Leipzig kerete. Na meg persze az ilyenkor használt közhelyeket is, hogy egy új országba, új bajnokságba kerül. Közhelyek és unalmas gondolatok ezek, ugyanakkor fontos tényezők.
Mi nem várjuk azt, hogy Szoboszlai Dominik rögtön az első naptól kezdve alapember lesz a Liverpoolban, az viszont biztos, hogy a lehetőséget megkapja, hogy bizonyítson. Mert a Liverpool csak olyan játékosért ad 70 millió eurót, akiben komoly potenciált lát, hosszútávon számol vele. Ez nyilván nem jelenti azt, hogy egy 70 milliós játékos törvényszerűen beválik.
Az biztos, hogy mi szurkolunk Dominiknak, hiszen olyan magasságba jutott már most, ahol magyar játékos nagyon rég járt. És reméljük, hogy még messze van a karrierje csúcspontja.
(A statisztikai adatok forrása a The Athletic; fotó: Getty Images)