A Miracle on Ice a jégkorong történetének egyik legfantasztikusabb győzelméről szól, amikor 1980-ban, a Lake Placid-i téli olimpián az egyetemistákból álló Egyesült Államok hokicsapata váratlanul legyőzte a nagy Szovjetuniót. Ez a siker az egyik legemlékezetesebb pillanat a téli olimpiák történetében, még film is készült belőle.

Az 1980-as téli olimpia előtt a világ a hidegháború árnyékában élt, az Egyesült Államok és a Szovjetunió közötti geopolitikai feszültség a sporton keresztül is megmutatkozott. A Szovjetunió a jégkorongban éveken keresztül verhetetlennek számított, és behúzta az előző három téli olimpia aranyérmét. Az 1972-es müncheni nyári olimpia után azonban a hidegháború feszültsége pattanásig feszült, és a politikai rivalizálás átterjedt a sportra is.

A csapatok

Így az 1980-as téli olimpia extra motivációt jelentett a sportolóknak is, bár a jégkorong esetében maximum arra volt esélye bárkinek is, hogy megszorongassa az olyan klasszisokat felvonultató szovjeteket, mint Harlamov, Szkvorcov, Tretyak, Malcev és a fiatal Fetyiszov, Kaszatanov, Makarov és Krutov.

Az amerikai csapat 1980-ban egyáltalán nem volt kiemelkedő erő, ráadásul az olimpiára csak főiskolásokkal érkeztek, NHL-esek nem voltak a keretben, így a torna kezdetén a négy közé jutást sem várták tőlük. A csapat átlagéletkora nagyon alacsony volt, és a híres szovjet játékosokkal szemben semmi esélyük sem volt a győzelemre. A csapat edzője, Herb Brooks azonban elkötelezett volt, hogy kialakítson egy összetartó csapatot, és felkészítse őket a lehetetlennek tűnő feladatra.

A híressé vált ütközet

A csoportkör után kialakult a legjobb négy mezőnye, a finnek legyőzték Kanadát, így a szovjetek után másodikként ők jutottak tovább. A másik csoportban a másik nagy esélyes csehek buktak el, miután nemcsak a svédek verték őket, hanem az amerikaiak is 7–3-ra. Az aranyérmet a legjobb négy csapat egymás közötti meccsei döntötték el.

A négy közé a szovjetek két pontot hoztak, a svédek és az amerikaiak egy-egy pontot, a finnek nullát. A szovjetek tehát lényegében az első meccsen megnyerhették volna a tornát, ha nyernek, és a másik mérkőzésen a finnek legyőzik a svédeket.

A döntő meccsre február 22-én került sor, a szovjetek gyorsan vezetést szereztek, és az első harmad végén már 2–1-re vezettek. A második harmad közepén azonban az Egyesült Államok kiegyenlített, és a harmad végére 4–3-ra előnybe került.

A záró harmadban a szovjetek minden erejükkel támadtak, de a fiatal amerikai kapus, Jim Craig fantasztikus teljesítménnyel védte a lövéseket. Így az USA megőrizte 4–3-as előnyét, és győzött a Szovjetunió ellen.

Miracle on Ice

A meccs után Al Michaels, aki a mérkőzést kommentálta, híressé vált szavait mondta:

»Do you believe in miracles? Yes!« (Hiszel a csodákban? Igen!)

Ez a pillanat a sportkommentátorok egyik leghíresebb idézete lett, és a mérkőzést azóta a Csoda a Jégen néven emlegetik.

A történelmi utóhatás

Az Egyesült Államok aranyérme a szovjetek ellen nemcsak a sporttörténelem, hanem a hidegháború egyik szimbólumává vált.

Az esemény elhozta a nemzeti büszkeséget és az optimizmust egy olyan időszakban, amikor sokan kételkedtek az amerikaiak erejében és esélyeiben a hidegháborús konfliktusban.

Azonban az is érdekes, hogy a Csoda a Jégen nem a végső győzelmet jelentette az olimpián. Az Egyesült Államoknak még az utolsó meccset is meg kellett nyernie a finnek ellen, hogy megszerezze az aranyérmet. Ez persze sikerült is, 4–2-re behúzták a döntő fontosságú összecsapást, így megnyerték az olimpiát, és így ez a történet a sporttörténelem egyik legemlékezetesebb fejezetévé vált.

A Miracle on Ice nemcsak egy mérkőzés volt, hanem egy reményteljes pillanat egy olyan időszakban, amikor a világpolitika súlyos terhet rótt az emberekre. Az Egyesült Államok jégkorongcsapatának története a Csoda a Jégen kifejezéssel örökre beíródott a sport és a történelem közös könyvébe.

(Fotó: Getty Images)

Támogatott és ajánlott tartalmaink

A világ egyik legegészségesebb itala egy magyar készítmény, és azt adja meg, amire szükséged van

Tréner? Panzió? Kozmetika? Így lehet a kutyád még boldogabb, miközben a te életed is könnyebbé válhat

10 éves Gerrard legendás Chelsea elleni elcsúszása

További cikkeink a témában
Tréner? Panzió? Kozmetika? Így lehet a kutyád még boldogabb, miközben a te életed is könnyebbé válhat
Hirdetés