Csütörtök, azaz ma este elkezdődik a Ferencváros számára az Európa-liga csoportköre. A magyar bajnok a török bajnok Trabzonsporral játszik ma este hazai pályán. Összeszedtük, mit érdemes tudni a Fradi ellenfeleiről, és milyen esélyekkel várja a csoportkört az FTC.
A Ferencváros évek óta kiemelkedik a magyar bajnokságból, így az utóbbi időben a hazai siker már gyakorlatilag elvárás, emellett pedig az egyértelmű cél bejutni a most már három európai kupasorozat valamelyikének a csoportkörébe. Az utóbbi négy szezonból egyszer összejött a bravúr, a Fradi a Bajnokok Ligája 32 legjobb csapata közé jutott, háromszor pedig a második európai kupasorozat, az Európa-liga csoportkörében játszott. Idén a BL-selejtezőben a Qarabag ellen búcsúzott Csercseszov csapata, majd az El-selejtezőben az első meccsen eldöntötte a továbbjutást a Shamrock Rovers ellen. Így belefért a második meccsen a vereség is, bár a visszavágó után joggal érte kritika a Fradit, olyan szintű különbség volt a két csapat között, hogy mindkét meccsen nyernie kellett volna az FTC-nek.
Az El-csoportkör tehát összejött, az én olvasatomban ez az elvárható eredmény volt a Fraditól. Mert bár ugyan a cél bármelyik nemzetközi kupasorozat csoportköre volt (akár a Konferencia Liga is), de ennek a Ferencvárosnak – az idei sorsolással – a Konferencia Liga már csalódás lett volna.
Az Európa-ligában a francia AS Monacóval, a szerb Crvena zvezdával és a török Trabzonsporral sorsolták össze a Fradit. Vagyis az igazi topklubokat (MU, Arsenal vagy Roma) elkerülte a magyar bajnok, de közelről sem sorsolták olyan négyesbe, ami könnyű lenne. Sőt.
Mit érdemes tudni az ellenfelekről?
Első és sokadig blikkre is a legnagyobb név a csoportban a Monaco, és valószínűleg a hercegségbelieké a legerősebb csapat. A Transfermarkt szerint a keret összértéke 342 millió euró. A Transfermarkt értékeit nem tartom szentírásnak, de azért ad egyfajta képet a csapatok értékéről, ezért mind a négy csapat esetében megemlítem. Ahogy az is ad egyfajta képet a Monacóról, hogy a nyáron 80 millió euróért adták el a Real Madridnak a francia futball sokadig nagy tehetségét, Aurélien Tchouaménit. A fiatal középpályás távozott, de így is olyan nevek vannak a keretben, mint Ben Yedder, Volland, Minamino, Sarr, Mohamed Camara vagy Embolo.
A Monaco tavaly harmadik helyen végzett a francia bajnokságban, az előző szezonban megnyerte a csoportját az El-ben (a Real Sociedad, a PSV és a Sturm Graz előtt), majd a 16 között a Braga ellen búcsúzott. Az előző szezon fordulópontja akkor jött el, amikor kinevezték a jelenlegi edzőt. Philippe Clement-nal nagyon erős periódusa volt a klubnak, a bajnokság utolsó 12 fordulójában tízszer nyert, egyszer ikszelt és csak egyszer kapott ki. A mostani szezonrajt már nem sikerült ennyire jól, az első és a legutóbbi fordulóban győzött a Monaco, közte azonban volt egy négymeccses nyeretlenségi szériája.
A Trabzonspor regnáló török bajnokként szerepel a csoportban, a klub majdnem 30 év után nyert ismét bajnokságot – az ezt követő ünneplés világszerte híressé vált, mi is írtunk róla. Nyáron többek között érkezett a korábban a Barcelonában, a Borussia Dortmundban és a Betisben is játszó Marc Bartra vagy a magyar szurkolóknak is ismerős Enis Bardhi. A Transfermarkt 162 millió euróra értékeli a keretet (a Fradiét 38 millióra), és olyan játékosai vannak a klubnak, mint a török válogatott kapusa, Ugurcan Cakir, a korábban a PL-ben is megforduló Trezeguet, a Napoli-legenda Hamsik vagy a szintén friss igazolás, a Valenciától érkező Maxi Gómez. Hasonlóan a Monacóhoz a Trabzonspor sem kezdte igazán jól a bajnokságot, nyolc forduló után mindössze nyolcadik, de elhanyagolható, hárompontos csak a hátránya a listavezető Besiktas mögött. Ha a keret minőségét nézzük, akkor a Trabzon egyértelműen a négyes második legjobb csapata, a török foci azonban nem feltétlenül éli a legjobb időszakát, és a BL-ről való lemaradás után talán az is kérdés, mennyire számít prioritásnak az európai kupaszereplés a török bajnoksággal szemben.
Ha a sorsolás előtti kalapbeosztást nézzük, akkor a Crvena zvezda a csoport első számú csapata. Az erőviszonyok tekintetében nyilván ez nem igaz, de így is komoly erőt képvisel a zsinórban öt szerb bajnoki címet megnyerő belgrádi klub. A csoport egyetlen BEK-győztesének jelenlegi erőviszonyáról azért sokat elmond, hogy a tavalyi Európa-liga-playoffban 6–1-es összesítéssel búcsúztatta a román bajnok Kolozsvárt, ami még úgyis sokatmondó, hogy a román foci az elmúlt években rengeteget gyengült. Ami még beszédesebb az az, hogy a Zvezda tavaly 11 ponttal megnyerte a csoportját az El-ben (a Braga, a Midtjyland és a Ludogorets előtt), és végül csak a későbbi döntős Rangers búcsúztatta a nyolcaddöntőben.
Olyan szintű nagynevek nincsenek a keretben, mint a Monacónál vagy a Trabzonspornál, de ettől függetlenül ezen a szinten jó csapat a Crvena. És azt sem szabad azért elfelejteni, hogy Szerbiában azért minden csak nem kellemes vendégcsapatnak lenni.
Mi a realitás a Fradi számára?
Tavaly egy – nevekben mindenképp – erősebb csoportban egy győzelemmel és öt vereséggel zárt a Ferencváros. A Fradi jelenleg azon a szinten van, hogy helye van az Európa-liga csoportkörében, de azon a polcon egyelőre nincs, amikor már kötelező győzelmekről és hasonló közhelyekről beszélhetünk. És érdemes leszögezni: ez egy magas szint, az FTC jelenleg olyan erőt képvisel, ami 6-10 évvel ezelőtt még nagyon távoli volt. Viszont fontos kihangsúlyozni, hogy bár tavaly nagyobb nevek ellen játszott a Ferencváros, előtte pedig a Bajnokok Ligája csoportkörébe is bejutott, de a mostani is egy nehéz csoport, amelyben az erőviszonyokat tekintve a reális cél a harmadik hely megszerzése lehet – a Monaco és a Trabzonspor mögött, a Crvena előtt. Még egyszer: cél, nem elvárás. A harmadik helynek egyébként van tétje, hiszen a csoportharmadik tavasszal a Konferencia Ligában folytathatja.
Az ellenfelek mellett nyilván az is tényező, hogy a Ferencváros milyen formában van és önmagához képest hogyan fog teljesíteni. Az idei selejtezők ebből a szempontból felemás képet mutattak. Az igazán nagy bravúr nem jött össze a Qarabag ellen, utána azonban már nem kellett izgulnia a zöld-fehéreknek, ennek ellenére a Shamrock elleni második meccsen mutatott játék és főleg a hozzáállás kellemetlen volt. Csercseszov Fradija nincs azon a szinten, mint Rebrov Fradija, nagyrészt a két edző közötti különbség miatt is. Az viszont kedvezhet, hogy nem kell dominálnia a Ferencvárosnak, nagy valószínűséggel egyik csapat sem fog beállni védekezni, így Cserveszov építhet a kontrajátékra, Traoré és Tokmac sebességére.
Tavaly azt mondtuk, hogy abban a csoportban minden pont bravúr. Ha nem is száz százalékosan, de ez igaz az idei csoportra is. Nyilván például a szerbek ellen egy hazai iksz nem a fejfogós bravúr kategóriája, de például egy Monaco elleni pontszerzés már annak számítana.
Hányadik helyen végez a Fradi a csoportjában?
(Fotó: Getty Images)