A cipőbe helyezhető csip és a mögé kanyarított szolgáltatás segíthet rajtad, ha nincs elég motivációd a futáshoz.

Manapság végtelen a választék a fitneszeszközök között, az eligazodást segítendő számtalan weboldal szakosodott egy-egy sportágra. A futás sem kivétel ez alól, az edzést segítő mobilos alkalmazások, órák, pulzusmérők, csuklópántok közül nem könnyű feladat kiválasztani a legjobbat. Egy appot manapság ingyen letölthetünk a telefonunkra, de milyen lehetőségei vannak annak, aki valami komoly alkalmazásra vágyik, és akár fizetni is hajlandó érte? A Nike megoldása viszonylag olcsó – de vajon megéri az árát?

Az első lépés

2006. május 20-a után a hezitáló futóknak nem maradt sok mentségük, ugyanis a maguk nemében már akkor is a világelsők között tanyázó cégek – a Nike és az Apple – összefogásának eredményeképp bemutatták az azóta is töretlenül sikeres Nike+ szenzort. Egy cédéméretű, piros-fehér csomagban tették elérhetővé a cipőbe helyezhető érzékelőt, és az iPod Nano 30 pines csatlakozójába dugható, apró fehér vevőegységet, amelyek segítségével az edzés és a zene szervesen összekapcsolódott. Ez a szett változatlan formában kapható a mai napig.

A Sportbandet 2008-ban mutatták be – amely egy karóra, és lényegében azt a szerepet tölti be, mint az iPod kijelzője –, majd jöttek az újabb Apple-eszközök, amelyekhez már nem kellett a vevőegység, mert képesek voltak a szenzor jelének fogadására. Az iPhone-okra 2010 óta elérhető GPS-es alkalmazás mutatja az útvonalat, és a távot is méterre pontosan méri, illetve olyan pulzusmérő pánt is kapható, amely képes együttműködni a rendszerrel, és tovább pontosítja az edzés során mért adatokat. Ezekhez minden esetben szükséges legalább a szenzor. A jelenleg elérhető termékek közül én a legegyszerűbbet, a Nike+iPod-szettet teszteltem.

Amire szükséged lesz

Ahhoz, hogy működjön a szett, először is kell egy Nike+ cipő, amelynek a talpbetétjét kivéve egy kis üreget találunk – ide kell berakni a (találóan) futópálya alakú szenzort. Továbbá természetesen szükséges hozzá a zenét és az alkalmazást biztosító iPod; én egy régebbi, negyedik generációs Nanóval indultam neki, amelyhez a vevőegység is szükséges, de akinek újabb van, elég a szenzort beszereznie. Igen, tudom, tél van, de arról már írtunk, hogy a mozgás ellen ez miért nem lehet kifogás.

Ez kell a mókához

  • (bármelyik) iPod Nano, második generációs vagy újabb iPod touch, iPhone 3GS vagy újabb iPhone
  • Nike+ cipő
  • iTunes 10 vagy újabb (ingyenesen letölthető szoftver)
  • Mac számítógép USB 2.0 porttal és Mac OS X 10.3.9 vagy újabb rendszerrel, vagy PC USB 2.0 porttal és Windows 7, Windows Vista, Windows XP Home vagy Professional (SP3 szervizcsomaggal) vagy újabb rendszerrel
  • Internetelérés és ingyenesen létrehozható Nike.com fiók

Múkodj!

A csip a cipőben, a vevőegység bedugva és bekalibrálva, a futáshoz összeállított playlist feltöltve, réteges öltözet pipa, irány a Nike+iPod menüpont! Itt annyi a dolgom, hogy kiválasszam, milyen típusú edzéssel akarom magamat kínozni – a távolság, az idő, vagy az elégetett kalóriamennyiség határát lehet beállítani az egyszerű felépítésű menüpont segítségével.

Az első pár lépés után már meg is találja a cipőt a lejátszó, és egy kellemes női hang (ami lehet férfi is, ha úgy akarjuk) bemondja, hogy szabad a pálya, én pedig neki is ugrok Kanye West segítségével, és becsülettel lefutom a háromnegyed órát. Eközben a női hang ötpercenként a fülemre mondja, hogy mennyi idő telt el, és ha a középső gombot megnyomom, akkor minden elérhető infót közöl: hány perc alatt futok egy kilométert az aktuális tempómmal, milyen messzire jutottam, és hogy mennyi idő van még a célig. Amennyiben lankadna a sebesség, egy előre kiválasztott, lehetőleg pörgős Power Songgal lehet egy kicsit ráhajtani. Az edzés végén kapom a gratulációt is, és edző né' szól, hogy leállíthatom a mérést a menü gombbal.

Ezzel a dolognak még koránt sincs vége: a motivációt javarészt a Nike oldalán elérhető szoftver biztosítja, ahova a géphez csatlakoztatás pillanatában feltölti az eredményt az iTunes. Rendkívül látványos a felület, amelyen követhetjük a futásainkat, különböző célokat tűzhetünk ki magunk elé, megoszthatjuk a Facebookon és Twitteren, illetve összemérhetjük teljesítményünket barátainkkal – az olyan statisztika-fetisisztáknak, mint én, ez maga a Kánaán.

Mégis minek?

Zenével futni nyilván jobb, mint a saját lihegésünket hallgatni egy órán keresztül, sőt valaki a mozgáshoz különböző beszélgetős műsorokra esküszik, emellé viszont egy pontos adatokat biztosító és azokat folyamatosan rögzítő asszisztens megadja azt az érzést, hogy minden lépésünknek van értelme. Utólag visszanézni a futás telemetriáját egy kicsit olyan, mintha az ember egy személyben lenne Fernando Alonso és az ő Ferrari F2012-je. És a versenymérnöke. Nem azt mondom, hogy egyből rohanj az ehhez szükséges legújabb felszerelést megvenni, de akinek van futócipője (nem feltétlenül kell Nike), illetve egy iPod is van a keze ügyében, annak érdemes beruháznia az 5490 forintos szenzorra.

Kell egy kis idő, mire beépül az ember heti/napi rutinjába, de néha óhatatlanul kimarad egy-egy alkalom. Ez a zene–szenzor–statisztika-trió képes ezeket a lyukakat betömi a naptárban, a hiányzó motivációt legalábbis képes megadni, mert remekül működik, nem macerás és tényleg hasznos.

Egyéb termékek

Az Adidasnak is van hasonló rendszere, miCoach-nak hívják, és első ránézésre bonyolultabb, viszont a 140 dolláros – kb. 31 ezer forintos – árért cserébe alapból van benne pulzusmérő. Egyszerűbb és olcsóbb megoldások továbbá az olyan okostelefonos alkalmazások, mint a multiplatformos Runkeeper vagy az Endomondo Sports Tracker.

Útravalóul

  • Egy jó minőségű futócipő ezer kilométer körüli távig használható, utána a talp elveszti a rugalmasságát, és káros lehet a lábad számára.
  • A szenzorban külön akkumulátor van. Amikor nem használod, automatikusan alvó üzemmódba helyezi magát. Körülbelül ezer órán át képes működni, utána cserélni kell.
  • Az első futás előtt érdemes bekalibrálni a szenzort egy ismert távolságon (például egy 400 méteres futópályán), mert alapesetben az átlagos lépéstávolság szerint méri a távot. Tapasztalatom szerint enélkül is viszonylag pontosan működik.
  • Nem kizárólag Nike+ cipővel lehet használni a szenzort, előfordult már, hogy valaki egy lyukat vágott a cipő belső talpába és oda tette a csipet. Egyesek szerint egy speciális tasakkal is működőképes.
  • Futáshoz ne használj drága fülhallgatót, mert a testedből áramló hő és a külső hőmérséklet különbségéből adódóan a pára lecsapódik rajta, és lassan, de biztosan tönkreteszi.

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Carlo Ancelotti lett az év legjobb klubedzője

Megvan Schäfer András idénybeli első gólja

Az Aston Villa ellen se volt esélye a Manchester Citynek

További cikkeink a témában