Mindenkivel előfordulhat, hogy ropogósra sül a bőre, ám pánikra semmi ok, mondjuk, mivel menthető a helyzet!
A hirtelen megváltozó időjárás, egy váratlan vízparti program vagy az elfelejtett naptej gyakran okoz csúnya napégést. Ha már kész a baj, akkor sem kell túlzottan megijedni – hacsak nem aludt el valaki több órára a tűző napon (ez esetben azonnal kórházban a helye!), a bőr néhány okos praktikával viszonylag gyorsan megmenthető. Íme, az öt kedvencünk.
Tejföl
Régi jó népszokás szerint a homárszínű bőrödre végy egy nagy tégely tejfölt, egy kedves felebarátot (lehetőleg egy bikinis csajt), aki segít kis kezeivel felvinni azt a kritikus égési felületre, és ennyi. A hűs tejföl egyrészt jót tesz a tüzelő bőrnek, másrészt a benne lévő nedvesség, a különböző zsírok jótékonyan hatnak a vöröslő testre. Akár egy órát is ejtőzhetsz a vastag (egy-másfél centis) tejfölréteg alatt, ha a bőröd beszívja a nedvességét, kérd meg az illetékest, hogy kenjen újabb réteget rád. Ne ijedj meg, a végére a tejföl szépen megszárad rajtad, kicserepesedik – na, ekkor irány a kád, és langyos (nem meleg!) vízben leöblítheted a maradványokat. Ne izgulj, normális dolog, hogy egy kissé makacsul ragaszkodik a bőrödhöz – ne dörzsöld, csak áztasd türelemmel.
Kókuszolaj
Az összes közül ez a legfinomabb csodaszer: képzeld el, hogy egy egész szobányi kókuszos süti közepén fekszel! Na, pont ilyen illata van a kókuszolajnak, ami nyerj formájában igazi csemege a bőrnek. Ahol a kókuszpálma őshonos, ott a vajat napvédőként is használják, de utókezelésre is parádésan megfelel. Óvatosan bánj vele: a meleg bőrön egy szempillantás alatt elolvad, úgyhogy olyan lepedőn kenceficézd magad, amin nem gond, ha esetleg nyomot hagy a kókuszolaj. Ez is többször kenős, nyugtatja, puhítja, hidratálja a bőrt, és csökkenti a későbbi hámlást is.
Aloe vera
Hűs zselé, ami ugyan nem olyan jó illatú, mint a kókuszolaj (sőt, nem is finom), de az egyik leghatásosabb napégés utáni szer. Gyulladáscsökkentő, bőrnyugtató hatása van, akár még a hólyagosra égett bőrön is extra gyorsan segít, elég, ha bekened vele az ominózus területet. Elsőre lehet, hogy picit csípni fog (pár másodperc, nyugi), de a frankó hatásért cserébe megéri ez a kis kellemetlenség, ha már ennyire peches voltál. Minél nagyobb tisztaságú az aloe vera géled, annál gyorsabb és könnyebb a gyógyulás!
Hyaluronsavas, gyógynövényes permet
Nem, nem az egyszerű ásványvizes permetezésről van szó, hanem az olyan típusú folyékony testápolókról, amely hyaluronsavat tartalmaz. Ez nem csupán hűsít, ha magadra szórod, de a hyaluronsav megköti a levegő hidrogénjét, így folyamatosan hidratálja a bőrödet – akár sok idővel a felvitel után is! Színtelen-szagtalan, ártalmatlan, nem csíp – mintha csak pasiknak találták volna ki. A másik, gyógynövényes verzió szintén nagyon hasznos tud lenni: gyulladáscsökkentő, sebgyógyító, ápoló összetevői felgyorsítják az égett terület gyógyulását, miközben hűsít és fájdalmat is csillapít egyben.
Nyers krumpli
Ha végképp semmid sincs otthon, de a hűtő aljában árválkodik pár krumpli, akkor örülj, mert meg vagy mentve! Pucold meg a krumplikat, majd reszeld le őket, és kérj meg valakit, hogy oszlassa el a masszát szépen a fájós bőrfelületen! A hideg lé hűt, maga a krumpli pedig lehúzza a gyulladást, ápol és csillapítja a fájdalmat. Hagyd hatni fél óráig, majd öblítsd le langyos vízben. El se fogod hinni, mennyivel jobb utána!