A reflux a latin refluxio kifejezésből származik, ennek jelentése pedig visszaáramlás, visszafolyás. Ez tökéletesen le is fedi azt, ami ennek a betegségnek a lényege: a gyomor záróizma valamilyen okból nem zár rendesen, a gyomorsav pedig így visszafolyik a nyelőcsőbe. Ártalmatlanul hangzik, meg hát ki is foglalkozna alaphelyzetben azzal, mi történik a gyomra és nyelőcsöve határán – egészen addig, amíg fájdalmat nem érez.

A gyomorsav ugyanis (elég a nevéből kiindulni), maró hatású anyag, amellyel a nyelőcső nyálkahártyája csak ideig-óráig képes felvenni a harcot. A védőréteg hamar megsemmisül, ha az állandó visszafolyás miatt fokozott és folyamatos terhelésnek tesszük ki – onnantól pedig kész a baj.

A gyomorszáj környékén jelentkező szúró-égető érzés eleinte nem tűnik olyan borzalmasnak, az ember azt gondolja, kicsit többet evett a kelleténél. Aztán az érzés erősödik, és az eleinte kellemetlenségnek ható tünet konstans fájdalommá alakul, ami bizonyos testhelyzetekben szinte kibírhatatlan. Nem csoda: az, amit gyakran csak múló kényelmetlenségnek hiszünk, időközben csúnya, gyulladt sebbé változott. Ha már kész a baj, nagyon komolyan kell azt venni. Ha ugyanis a nyálkahártya sérüléseit elhanyagoljuk, az állandó hegesedés miatt a nyelőcső megvastagszik, ez pedig csak tetézi a problémát, ugyanis a nyelés nehezebbé válik, az akadályozott táplálék pedig újra és újra felsérti a felületet – ördögi kör.
Ha a nyálkahártya hegesedése elér egy bizonyos szintet, úgynevezett Barrett-nyelőcsőről beszélünk: ez nem más, mint a rák előszobája, ahonnan tényleg csak egy apró lépés a lehető legsúlyosabb következmény.

Először is, nézzük, mik a tünetek!

Ha a bordák alsó ízesülésénél szorító, szúró, éles fájdalmat érzel, szinte bizonyos, hogy valami gond van. Figyeld meg, milyen fájdalom ez: gyakran sugárzik át a mellkas irányába, és emiatt sokszor összekeverik a stroke tüneteivel. Általában csak a kórházban derül ki, hogy szerencsére nem a szív okozza a fájdalmat, hanem egy elhanyagolt reflux. A felmart nyálkahártya egyre feljebb és feljebb sérül, így a betegség elterjedt kísérője a savanyú szájíz (gyakori fogmosás ellenére), a fogak gyors romlása, a rekedtség is – ez mind-mind a sav pusztításának nyoma. A légszomj és a görcsök is előfordulnak, mint ahogy a hányinger és a szédüléses rosszullét is mindennapos.

Most pedig lássuk, mit tegyen az, aki tapasztalja magán a fenti tüneteket!

Kerülje a csípős, zsíros, nehezen emészthető élelmiszereket, ezek ugyanis fokozzák a savtermelést. A legfontosabb a rendszeresség: kis adagokban egyél (így nem kell a gyomrod nyomását is elviselnie a nyelőcsőnek) és ügyelj arra, hogy ne ürüljön ki hosszú időre a gyomrod: a le nem kötött gyomorsav menthetetlenül rombol. A víz valóságos csodaszer: tarts magadnál egy üveggel (szénsavmenteset, hiszen a szénsav ingerli a nyálkahártyát), és kortyolj belőle néhány percenként. Ezzel leöblíted a gyomorsavat a nyelőcsövedből, kis pihenőt adva a szerencsétlen hámsejteknek. Fogyassz magas rosttartalmú ételeket, amik javítják az emésztésedet, és kerüld a hagymát, fokhagymát, az olyan aromás fűszereket, amelyek nem csípnek ugyan, de zavaróan hatnak a gyomrodra. Vigyázz a mentolos cukorkákkal és rágókkal -  lehet, hogy azt hinnéd, enyhíteni fogják fájdalmaidat, a helyzet azonban az, hogy az illóanyagaik csak tovább rontanak a helyzeten, és felmarják a sérüléseket.

Ami a testhelyzetet illeti, annak is nagy szerepe van a reflux leküzdésében: ülj egyenesen, evés után legalább fél óráig ne feküdj le, és igyekezz egy kicsit megemelni a párnádat, ha szeretnéd, hogy a gyomorsav kevésbé folyjon vissza. Nagyanyáink módszere, de mai napig nincs jobb nála: reggel reszelj egy kis nyers krumplit, és éhgyomorra egyél egy kicsit belőle (esetleg idd meg a levét). Béna íze van, de ha utána negyed óráig nem eszel-iszol semmit, bevonatot képez a gyomrod és a nyelőcsöved belső felületén, és védi azt hosszú órákon át.

Ha úgy érzed, hogy a fentiek ellenére tüneteid nem javulnak vagy rosszabbodnak, haladéktalanul menj el orvoshoz! Ahogy fent írtuk, a reflux nem vicc! Abban pedig, hogy megvizsgáltatod magad, semmi férfiatlan nincs, sőt! Mutass példát felelősségvállalásból – senkinek se lesz jó, ha a betegséged valóban súlyosra fordul, és a mentőnek kell elvinnie.

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Helly Hansen ismét a legjobbakkal állt össze a maximális teljesítményért

Így lettem villanyborotva-hívő – Braun S9 Pro+-teszt

Így lettem villanyborotva-hívő – Braun S9 Pro+-teszt

További cikkeink a témában