Ma már szinte biztosan nem alkalmazzák ezt a furcsa módszertant.

A Fortepan Magyarország legnagyobb szabad felhasználású, digitális, közösségi fotógyűjteménye, ahol több mint százezer archív fényképet böngészhet végig az ember, sőt, bármelyik ingyenesen letölthető és felhasználható a forrás megjelölésével.

A Fortepan a nevét az egykori váci Forte gyár legnépszerűbb, amatőr fotósok által is kedvelt Fortepan elnevezésű negatív filmjéről kapta.

Itt akár arra kérdésre is megtalálható a képi válasz, mint például: hogy nézett ki Magyarországon az úszásoktatás több mint száz évvel ezelőtt? Teljesen véletlenül futottam bele ebbe a kérdéskörbe, de akkor már mutatjuk is a megfejtést – 1922-ben így:

A budapesti Palatinus Strandfürdőn úszóleckejegyeket lehetett venni

Úgy tűnik, ez a módszertan végigkísérte a Horthy-korszakot (1920–1944), ugyanis még 1935-ben is így tanították úszni a gyerekeket:

A margitszigeti Hajós Alfréd Nemzeti Sportuszoda

Sőt, még az 1950-es években is alkalmazták, legalábbis Hajdúszoboszlón 1955-ben még biztosan:

(Fotó: Fortepan / Jurányi Attila, Ebner és Sattler Katalin)

Ez is érdekelhet:

Autófényező és topless bár, huncut Lenin és a Korgó-Morgó – Remek képek a 70-es, 80-as évekből

Több mint ötezer fotóval bővült a Fortepan képgyűjteménye. A két kedvenc évtizedünkből válogattunk hangulatos, érdekes, megmagyarázhatatlan és bájos fotókat.

Ők dolgoztak a múltunkért és a jelenünkért: melósok archív fotókon

A Fortepan nagyszerű gyűjteményből most a hatvanas-hetvenes-nyolcvanas években, fizikai dolgozókról készült képeket válogattunk.

Eszpresszók, sörbárok és restik a hetvenes években

Több volt a füst és a Traubisoda, és persze alacsonyabbak az árak, de az igény ugyanaz volt, mint manapság: hogy be lehessen ülni valahova egy kávéra, sörre, töményre, beszélgetni, lazulni, berúgni.

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Rangsorba állítottuk 2024 tíz legjobb futballistáját

Carlo Ancelotti lett az év legjobb klubedzője

Megvan Schäfer András idénybeli első gólja

További cikkeink a témában