Kétszáz éve keresgélnek az Eigg szigeten, de eddig csak apróságokra leltek, erre most teljesen véletlenül belerúgott az egyik kutató egy dinoszaurusz fosszíliájába.

„Elég váratlan felfedezés volt. Már a nap vége felé jártunk, én meg loholtam, hogy utolérjem a kutatócsapatom, akik már elég messze jártak. Ekkor hasított belém az érzés, hogy valami nagyon nem oda illő fölött is átrohantam. Elsőre persze egyáltalán nem tudtam, milyen állaté lehetett a maradvány, de abban nem volt kétség, hogy egy dinoszauruszé”

– nyilatkozta a BBC-nek Dr. Elsa Panciroli paleontológus.

Így történt, hogy 200 év kitartó munka után épp egy sietős pillanatban sikerült belebotlani egy 166 millió éves dinoszaurusz fosszíliájába a parányi skót skót sziget, Eigg szigeten.

Dr. Elsa Panciroli (S Brusatte - BBC)

Az ötven centi hosszú lábcsont valószínűleg egy sztegoszauridáé lehetett, vagy legalábbis ahhoz a családhoz tartozó, amihez a sztegoszauruszok is tartoznak.

Panciroli azt mondja, ez a felfedezés „roppant jelentős”, mert világszerte is kevés van ilyen középső jura-időszaki leletből. Azt gondolja, ez végképp azt bizonyítja, hogy ebben az időben éltek sztegoszauruszok Skóciában. Kollégája, Steve Brusatte, az Edinburgh-i Egyetem paleontológusa is lelkendezett: „Elsa felfedezése valóban figyelemre méltó. Újabb bizonyítéka, hogy a tobzos sztegoszauruszok egykor Skócia területén is éltek, ahogy arra a Skye szigetén talált lábnyomok is utalnak.

(fotó: Getty Images; via BBC, 444.hu)

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Így néz ki egy rejtett galaxis a Földtől 11 millió fényévre

Van egy szó, amit a világ szinte minden nyelvén hasonlóan értenek és használnak

Erre a tíz egyszerű kérdésre iskolásként tudtad a választ – vajon most is menne?

További cikkeink a témában