A 2023 BU várhatóan olyan közel kerül a Földhöz péntek hajnalban, hogy ez lesz a valaha észlelt legszorosabb találkozás, a becsapódásától azonban a szakemberek szerint nem kell tartani.
A szombaton felfedezett aszteroida a Földhöz közelebb halad el, mint ahol a kommunikációs műholdak keringenek. Magyar idő szerint pénteken kora hajnalban, 1 óra 27 perckor lesz a legközelebb a Földhöz, amikor 3600 kilométerre Dél-Amerika déli csücske felett fog elhaladni – mondta el Szabó Olivér Norton, a Svábhegyi Csillagvizsgáló munkatársa csütörtökön az MTI-nek.
Ugyanakkor a NASA szerint az égitest nem jelent veszélyt, nincs esély arra, hogy a Földbe csapódjon
– nyugtatott a szakértő, hozzátéve: még abban az esetben sem jelentene veszélyt, ha közelebb kerülne a Földhöz, mivel nagy része elégne a légkörben, nagyobb darabjai pedig meteoritként hullanának le.
A 2023 BU névre keresztelt aszteroidát, amelynek átmérője 3,5 és 8,5 méter között lehet, szombaton vette észre Gennagyij Boriszov krími amatőr csillagász. Ezt követően a csillagászok több tucatnyi megfigyelést végeztek, hogy pontosítani tudják az aszteroida pályáját.
Az aszteroida útját a Föld gravitációja drasztikusan meg fogja változtatni, miközben elhalad mellettünk. Ahelyett, hogy 359 naponként kerülné meg a Napot, a NASA szerint egy 425 napig tartó ellipszispályára fog állni.
Szabó Olivér Norton tájékoztatása szerint jelenleg összesen 2223 potenciálisan veszélyes aszteroidát tartanak számon, ami a becslések szerint az összes földközeli kisbolygónak mintegy 8 százaléka. Ma nem ismernek olyan konkrét kis égitestet, amely valamikor ütközne bolygónkkal.
Ez is érdekelhet:
(Forrás: MTI, fotó: Getty Images / illusztráció)