A kínai holdmisszió sikeresen hazatért mintákkal a fedélzetén.
Több mint négy évtized után először hozott haza a Hold felszínéről mintákat ember alkotta eszköz. A Csang-o-5 holdmisszió helyi idő szerint tegnap 1:59-kor sikeresen földet ért a kínai Belső-Mongólia Autonóm Terület Dobrod Banner megyéjében.
Az ország a sikeres küldetéssel megerősítette a szerepét az űrkutatás elitjében, mivel hasonló mintavételre rajtuk kívül csak a Szovjetunió volt képes 1976-ban a Luna24-gyel valamint az USA az Apollo-programmal.
A kapszula miután visszatért a légkörbe, az utolsó fázisban egy ejtőernyővel lassult biztonságos sebességre, hogy aztán a kínai űrügynökség munkatársai begyűjtsék az eszközt. A mintákról annyit lehet tudni, hogy speciálisan erre a célra tervezett laboratóriumokba szállítják, ahol kísérleteket és teszteket fognak végezni velük. A cél az, hogy a kutatók pontosabb képet kapjanak a Hold felszínének jelenlegi állapotáról.
A kínai állami média közlése szerint a minták egy része nyilvánosan is megtekinthető lesz, hogy a fiatalabb generációt is bevonják az űrkutatásba.
Gizmodo; kiemelt kép: Getty Images