Az eddigi legtávolabbról érkező rádiójelet sikerült észlelni.

Úgy tűnik, kutatóknak sikerült az eddigi legtávolabbról érkező rádiójelet észlelniük. A SDSSJ0826+5630 jelű galaxisból kibocsátott jel ugyanis nagyjából 8,8 milliárd éve utazik – ez azt jelenti, hogy akkor indult, amikor a 13,8 milliárd éves galaxisunk még csak 4,9 milliárd éves volt, vagyis a világegyetem korai korszakából származik.

A sugárzást egy speciális hullámhosszon, a semleges hidrogénatomok által kibocsátott úgynevezett  21 centiméteres vonalon vagy hidrogénvonalon sikerült detektálni az indiai GMRT (Giant Metrewave Radio Telescope) segítségével.

„Ez egyenértékű egy 8,8 milliárd éves visszatekintéssel. Egy galaxis különböző típusú rádiójeleket bocsát ki, eddig csak egy közeli galaxisból lehetett ezt a jelet elkapni, így tudásunkat a Földhöz közelebb eső galaxisokra korlátoztuk”

– mondta a tanulmány vezető szerzője és a McGill Egyetem Fizikai Tanszékének posztdoktori kozmológusa, Arnab Chakraborty.

A rádiójelek fontosak a csillagászok számára, ezek ugyanis lehetővé teszik számukra, hogy megmérjék a galaxis tömegét, jelen esetben pedig az derült ki, hogy a SDSSJ0826+5630 tömege kétszerese annak, mint amire a benne található látható csillagok alapján kalkuláltak.

(Forrás: Space.com)

Ez is érdekelhet:

Így néz ki a Föld 6 milliárd kilométeres távolságból

A NASA felújította a bolygónkról lőtt egyik legikonikusabb képet.

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Így néz ki egy rejtett galaxis a Földtől 11 millió fényévre

Van egy szó, amit a világ szinte minden nyelvén hasonlóan értenek és használnak

Erre a tíz egyszerű kérdésre iskolásként tudtad a választ – vajon most is menne?

További cikkeink a témában