Nagyobb jelentőségű tudományos eredmény, mint ahogy elsőre tűnik.

Az Egyesült Államokban és az Európai Unió tagállamaiban telente az összes energiafelhasználás csaknem 40 százalékát fordítják az épületek üzemeltetésére. Az Európai Unió 2000-től ezért a minél jobb hőszigetelést szorgalmazta, majd a 2010-es évek elején már a csaknem nulla energiaigényű házak létesítését tűzte ki célul.

„Csakhogy az ilyen helyeken dolgozók arra kezdtek panaszkodni, hogy »áll bent a levegő«, a kilélegzett párától, szén-dioxidtól csökken a koncentráció, romlik a munkavégzés minősége.

A nyitott ablakokon át történő szellőztetésnél ugyan gyorsan megtörténik a friss levegő beáramlása, de a hő kiszökik. Ezért a korszerű épületeket gépi szellőztetéssel érdemes ellátni, melynek nagy előnye, hogy pont annyi levegőt lehet bevinni, amennyire szükség van, ráadásul ki lehet szűrni például a port, a pollenek nagy részét, sőt ezt a levegőt még elő is lehet melegíteni” – mondta az egyetem híroldalának Kalmár Tünde, a Debreceni Egyetem Műszaki Kar (DE MK) Épületgépészeti és Létesítménymérnöki Tanszék docense.

Kutatások szerint ahhoz, hogy az irodai ülőmunkát végző ember jól érezze magát, az egyik legfontosabb, hogy

  • a friss levegő személyenkénti mennyisége óránként 30 köbméter legyen,
  • a hőmérséklet pedig minél jobban közelítsen a 24 Celsius-fokhoz,
  • és ne alakuljon ki huzat.

2015-ben a Debreceni Egyetem Energetikai Kutatócsoportja, a DEnergia kifejlesztett egy „személyi szellőzőberendezést”, amit Altairnek neveztek el. A készülékkel a munkaasztalnál ülő ember közvetlen közelébe áramoltatható a friss levegő, így a 30 köbméternél lényegesen kevesebbre van szükség, vagyis kevesebb tisztításra, szállításra van szükség, mérséklődik az energiafelhasználás.

„Az Altair segítségével a friss levegőt elölről és oldalról, esetleg ezek váltogatásával juttatjuk el az ülőmunkát végző közvetlen közelébe. A kísérleti alanyok ebben az esetben arról számoltak be, hogy frissek maradtak, nem volt huzatérzésük sem, ráadásul így a szellőztetés sokkal költséghatékonyabbá is vált. A széles körben alkalmazott, mennyezetről történő levegőbefújás messze nincs ilyen hatásfokú – foglalta össze a tapasztalatokat a DE MK docense.

(Forrás: Debreceni Egyetem. A nyitókép illusztráció.)

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Milyen borospoharak léteznek, és melyikből mit igyunk? Mutatjuk, hogy miért nem mindegy!

Helly Hansen ismét a legjobbakkal állt össze a maximális teljesítményért

Itt az a Xiaomi, ami szembeszáll a csúcstelefonokkal

Hajítsd messzire a sablonokat, rendezd be úgy a lakásod, amire mindenki emlékezni fog!
Hirdetés