Nem esett messze az alma a fájától.
A maradványait 1907-ben találták meg az egyiptomi Királyok Völgyében annak a férfinak, akit Tutanhamon fáraó apjának tartanak. A férfi sírja mindössze néhány méterre volt az uralkodó sírjától.
Több mint száz évvel a sír a KV55 jellel ellátott sír felfedezése után genetikai elemzést végeztek, amely a sírban talált más elemekkel együtt arra utalt, hogy tényleg Tutanhamon biológiai apjának maradványairól van szó.
A régészek arra következtettek, hogy a férfi az i.e. 1353 és 1335 között uralkodó Ehnaton volt, aki először vezetett be monoteizmust Egyiptomban. Bár az igazsághoz hozzátartozik, hogy sok kutató továbbra is úgy véli, nem biztos, hogy a maradványok a fáraó apjához köthetők.
A hónapokon át tartó rekonstrukciót a szicíliai Törvényszéki Antropológiai, Paleontológiai, Bioarcheológiai Kutatóközpont (FAPAB) tudósai végezték a brazil Cicero Moraesszel együttműködve, aki régmúltbéli arcok rekonstrukcióiról ismert.
A KV 55-ös arcának korábbi rekonstrukcióitól eltérően az új modellnek nem készítettek hajat, nem visel ékszert, sem más díszeket, egyedül az arcvonásokra koncentráltak.
A régészek dísztelen sírban találták meg, benne Ehnaton nevét viselő téglákra bukkantak. Egy másik koporsó és mumifikált szerveket tartalmazó edények a fáraó mellékfeleségéé, Kiáé lehettek a FABAP közleménye szerint. A KV 55-ben rejlő halottat mumifikálták, de ásás közben szétesett a hús, csak a csontváz maradt fenn.
MTI; kiemelt kép: FABAP