Az emberi szem nem könnyen veszi észre.

A New Scientist című tudományos hírportál számolt be róla, hogy kutatóknak sikerült megfejteniük a holt-tengeri tekercsek* egyikének rejtélyét. Ehhez a mesterséges intelligenciát eresztették rá a körülbelül i.e. 2. századból származó, hétméter hosszú, héber nyelven írt Ézsaiás-tekercsre (ami az Ézsaiás könyvének másolata), pontosabban a kéziratról készített digitális felvételekre.

Miután az MI összevetette a betűk alakjának és stílusának olyan eltéréseit, amelyeket az emberi szem nem könnyen vesz észre, a mesterséges intelligencia és a kutatók arra jutottak, hogy

a tekercs két részre oszlik, amelyeket két külön írnok írt.

A szakemberek szerint a két írnok kézírásának ilyen szintű hasonlósága felveti a kérdést, hogy egy olyan sztárírnok áll-a háttérben, aki képes volt leutánozni a kollégája kézírását, vagy a két írnok azonos képzést kapott.

* Az i.e 3. és az i. sz. 1. század között íródott holt-tengeri tekercsek a legrégebbi ismert bibliai tárgyú kéziratok, amelyeket az i.sz. 68-ban rejtettek el a római hadsereg elől a Júdeai-sivatag néhány barlangjában, a Jerikótól 15 kilométerre délre fekvő ősi település, Khirbet Kumrán közelében. a felbecsülhetetlen értékű dokumentumok bepillantást engednek a Jézus korabeli zsidó közösség és a korai keresztények életébe. A tekercsek jelentős része nem egybefüggő darabban, hanem apró töredékekben maradt fenn.

Ha már mesterséges intelligencia:

Az EU nem akar az ember biztonságát és megélhetését veszélyeztető mesterséges intelligenciát

Az Európai Bizottság közzétette a mesterséges intelligencia (AI) szabályozására vonatkozó tervét.

(Forrás: New Scientist, MTI, fotó: Getty Images)

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Milyen borospoharak léteznek, és melyikből mit igyunk? Mutatjuk, hogy miért nem mindegy!

Helly Hansen ismét a legjobbakkal állt össze a maximális teljesítményért

Itt az a Xiaomi, ami szembeszáll a csúcstelefonokkal

Hajítsd messzire a sablonokat, rendezd be úgy a lakásod, amire mindenki emlékezni fog!
Hirdetés