Az ott a képen megfagyott szén-dioxid.
A Marson rendkívül ritkán fordulnak elő felhők a vékony és száraz légkör miatt, de a Curiosity marsjárónak most sikerült megörökítenie ezt a nem túl gyakori jelenséget.
A felhők általában a bolygó egyenlítőjénél fordulnak elő a marsi év leghidegebb időszakában, amikor a planéta a legtávolabb van a Naptól.
Sometimes you just need to stop and watch the clouds roll by... on Mars.
Cloudy days are rare here because the atmosphere is so thin and dry, but I've been keeping my cameras peeled and wanted to share some recent pictures with you. https://t.co/Gtgz9Iu822 (1/4) pic.twitter.com/iJOLmnXMVo
— Curiosity Rover (@MarsCuriosity) May 28, 2021
A legtöbb marsi felhő majdnem 60 kilométer magasságban lebeg az égen és fagyott vízből áll, viszont a most lefotózott felhők ennél jóval magasabban voltak, magyarán az összetételük is más volt. A kutatók szerint a képen látható felhők fagyott szén-dioxidból vagy szárazjégből állhatnak.
A Curiosity panorámás árbockamerája, vagyis Mastcam, közvetlenül a naplemente után rögzítette a felhőket, a jégkristályok megszűrték a fényt, így bizonyo szögből úgy tűnt, hogy a felhők az égen ragyognak.
Ezek a szürkületi felhők, más néven noctilucent (latinul: éjszakai ragyogás) felhők világosabbá válnak miközben a jégkristályok megtörik a fényt, majd elsötétednek, miután a Nap helyzete megváltozik. A kutatók szerint ez az észlelés jó alkalom volt arra, hogy megfigyeljék a marsi időjárást, ilyen magasan ugyanis még nem észleltek felhőket a vörös bolygón.
NASA; kiemelt kép: Curiosity Rover