A Dr. Wilhelm Hofmann professzor által vezetett kutatásban kétszáz 18 és 85 (?) év közötti alanyon vizsgálták egy héten keresztül a folyamatos online jelenlét hatásait, illetve annak hiányát. A résztvevők Blackberry telefonokat kaptak a teszt idejére és a mindennapi életük során kellett beszámolniuk az élményeikről. A kutatók a 14 órás nappali periódus alatt hét alkalommal üzentek rá a program résztvevőire, akiknek el kellett mondaniuk, hogy mekkora késztetést éreztek arra, hogy megnézzék telefonjukat. Külön kiemelték, hogy azonnali-e késztetés, illetve hogy alakult az érzés az üzenetet követő fél órában.
A kutatók azt is megtudakolták, hogy milyen típusú volt a késztetés, mennyire volt heves a reakció, illetve csökkent-e és le tudott-e győzni más, megszokott vágyakat. Az egy hét alatt több mint tízezer visszajelzés érkezett és további közel nyolcezer beszámoló az online létet övező késztetésekről, vágyakról.
Az alvást és punnyadást volt a legnehezebb feladni egy-egy üzenet érkezésekor, míg munka és egyéb szokványos tevékenységek közben hajlamosabbak voltak a telefonért nyúlni. Ugyanakkor a kutatás arra is fényt derített, hogy alapvetően jól álltak ellent a résztvevők, ha munka közben valamiféle sport aktivitásra, költekezésre buzdító, vagy épp szexuális vágyra kellett nemet mondaniuk, ami azért meglepő, hiszen nagyjából ezek a hívószavak ömlenek ránk nap, mit nap a médiából. Ám a zsebünkben lapuló világ ennél sokkal alattomosabb. A mobil és így az online élet, mint a Twitter, vagy a Facebook a nap bármely szakában karnyújtásnyira van és emiatt addiktív igazán. Ráadásul a beszámolók alapján a tesztben részvevők egyáltalán nem érezték nagy dolognak rápillantani a telefonjukra, még akkor is, ha alapvetően nem volt kedvük a zsebükben kotorászni.
Az egyik legérdekesebb következtetés szerint, alapvetően a résztvevők nem szerették használni okostelefonjukat (bár hozzáteszem, hogy gyakorlatilag a kísérlethez szükséges funkciókon kívül minden le volt tiltva a Blackberryken), inkább kicsit nyűgnek érezték az üzeneteket, mégsem tudtak ellenállni a kísértésnek. Elsőre valóban nem tűnik nagy dolognak rápillantani egy telefon kijelzőjére, de bizony sok-sok apró pillanatot lop el a közösségi háló és a folyamatos online jelenlét az életünkből, ráadásul képes hosszabb-rövidebb időre kizökkenteni minket például a munkából, tanulásból. Míg a nikotin, vagy alkoholfüggőségről való leszokás komoly anyagi és akarati ráfordítást igényel, ráadásul rossz passzban nem is érdemes nekivágni a komoly procedúrának, a ráadásul kissé erősebb online kötődés attól veszélyes, hogy igazából nem igényel komoly tevőlegességet, hiszen tényleg nem nagy dolog előkapni azt a fránya mobilt.