Az expozíció több mint nyolc óra lehetett.

A fotográfia egyik feltalálójaként számontartott Joseph Nicéphore Niépce francia vegyészhez köthető a világ legelső fennmaradt fotója. Az ominózus, képrögzítésre alkalmas eljárást még 1822-ben fejlesztett ki, ennek lényegét anno ő maga így foglalta össze:

„A felfedezés, amelynek a héliográfia nevet adtam, arra vonatkozik, hogy miként lehet – a fény segítségével – a camera obscurában tükröződő, a valósághoz hű képet, az ember beavatkozása nélkül, a fekete-fehér minden árnyalatában rögzíteni. A felfedezés alapelve: a fény kémiai változásokat idéz elő, alkot és megsemmisít.”

Az eljárás egyik fő eleme a júdai aszfalt, ami alkalmas volt arra, hogy rögzítse a fény által rajzolt képet: fény hatására úgy keményedett meg, hogy ahol kevésbé, vagy egyáltalán nem érte napfény, ott lemosható maradt, így az árnyékok láthatóvá váltak.

Az eljárás eredményes, ugyanakkor igencsak nehézkes is volt, mivel az alacsony érzékenység miatt rendkívül hosszú expozíciós idővel készülhetett csak a felvétel, ráadásul a minősége sem volt tökéletes. Mégis ennek a kezdetleges megoldásnak köszönhetően született meg 1826 vagy 1827 júniusában vagy júliusában a világ első olyan fényképe, amelyik időtállóan fenn is maradt, ez:

Ezt 2003-ban a Life magazin beválogatta azon száz kép közé, amik megváltoztatták a világot. A többi képet ITT tudod megnézni

A fotó a Kilátás a dolgozószobából (La cour du domaine du Gras, ismert még Point de vue du Gras címmel is) címet viseli, és Niépce franciaországi Saint-Loup-de-Varennes-ben levő házának ablakából látható látványt tárja elénk. A szakértők szerint az expozíció több mint nyolc óra lehetett, erre utal az is, hogy a képen a szembenálló mindkét épület oldalát érte napfény.

(Forrás: Wikipédia, fotó: Getty Images)

Ez is érdekelhet:

Van egy stadion, aminek egyik térfele a Föld északi, a másik pedig a déli féltekéjén található

Egyszerre a Föld két féltekéjén folyik a focimeccs a Zerão stadionban.

Ezért járkálsz fel-alá telefonálás közben

Nyugi, nincs veled baj, teljesen normális dolog, el is mondjuk, miért van ez.

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Így néz ki egy rejtett galaxis a Földtől 11 millió fényévre

Van egy szó, amit a világ szinte minden nyelvén hasonlóan értenek és használnak

Erre a tíz egyszerű kérdésre iskolásként tudtad a választ – vajon most is menne?

További cikkeink a témában