Az amerikai űrhivatal egy neutrínó-teleszkópja, az Antarktiszi Impulzív Átmeneti Antenna (Antarctic Impulsive Transient Antenna, ANITA) igencsak megmagyarázhatatlan jeleket szúrt ki az antarktiszi térségben.
Az ANITA lényegében egy 40 kilométer magasan lebegő eszközre szerelt műszer, amely egy teljesen abszurd szögből érkező nagy energiájú részecskét érzékelt,
amely mintha csak átvágott volna a bolygónkon, mint kés a vajon.
A részecskét igen jelentős, 0,6 és 0,56 exaelektronvolt energiával sikerült észlelni, a bibi azonban az, hogy ilyen nagy mértékű energiánál a neutrínónak a Föld részecskéivel interakcióba kellett volna lépnie, teljesen abszurd az, hogy csak így átszáguldott rajta, mint szellő a bugyogón.
Az is elképzelhető volt, hogy egy nagy energiájú neutrínó egyszerűen így áthasít a Földön, amennyiben a távoli világűrből érkezik, azonban ezt a lehetőséget kizárták – egy másik antarktiszi állomás, az IceCube Neutrino Observatory munkatársai ugyanis megvizsgálták az ANITA felfedezésével egy időben létrejövő adatokat, és nem találtak egyezést.
„Úgy tartjuk, hogy a neutrínók amolyan megfoghatatlan vagy kísérteties részecskék, mert figyelemre méltó képességük az, hogy képesek átjutni az anyagon anélkül, hogy valamit összetörnének. De ilyen hihetetlen energiánál a neutrínók (elvileg – szerk. megj.) úgy viselkednek, mint elefánt a porcelánboltban” – summázta a helyzet abszurditását Alex Pizzuto, a University of Wisconsin–Madison munkatársa.
A tudósok szerint lehetséges, hogy egy egészen döbbenetes részecskefizikai újdonságra bukkantak, vagy a detektort érintő anomáliáról lehet szó. Az igazság odaát van.
Ez is érdekelhet:
(forrás: Index, Science Alert)