A NASA korábbi magyar kutatójának, Hargitai Henriknek köszönhető.
A 36. marsi év alkalmából megjelent egy, a legújabb kutatási eredményeket összefoglaló atlasz a Marsról, amelynek lapjain életre kel a vörös bolygó felszínének története,
a NASA egykori magyar kutatójának, Hargitai Henrik domborzati térképein pedig a világon első ízben látható a marsi völgyhálózatok, gleccserek, dűneterületek és további tucatnyi földrajzi alakzat elhelyezkedése, valamint a vörös bolygóra küldött járművek eddigi és jövőben várható leszállóhelyei is.
Mint a Csillagaszat.hu hírportálon olvasható, az eddigi térképek fotómozaikok vagy különböző módszerrel létrehozott domborzati térképek, illetve földtani térképek voltak. A hagyományos természetföldrajzi atlaszok és térképek azonban számos földrajzi tematikát ötvöznek: alapjuk egy domborzati térkép, de szerepelnek rajtuk a vizek, jégborította területek, vulkánok, csúcsok is, és természetesen a tipográfiailag elkülönülő névanyag. Mostanra már összegyűlt annyi tematikus információ a Marsról, hogy ezek együtt térképre vihetőek. Bár az adatok még nem teljesek, mégis kibontakozik egy sokszínű bolygó képe.
A részletes, 1:10 milliós méretarányú térképek mellett külön oldalak mutatják be a Mars éghajlati és időjárási viszonyait klímadiagramok és térképek segítségével. Itt láthatók elsőként a Mars négy évszakának felhőtérképei. Az atlaszban megtalálható a 2021-22-es, azaz 36. marsi év kalendáriuma is, amely tartalmazza a legfontosabb helyi eseményeket.
Ha már Mars, akkor eközben...
(Forrás: csillagaszat.hu, MTI, fotó: csillagaszat.hu, nyitókép: Getty Images)