A szakértők nem tudják, mi lehet az oka.
Az Európai Űrügynökség (ESA) Swarm műholdjainak adataiból arra a megállapításra jutottak a kutatók, hogy
folyamatosa gyengül a Föld mágneses mezeje.
Ez a folyamat Dél-Amerika és Afrika közötti területen jellemző leginkább, ebben a régióban ugyanis az elmúlt 50 évben – azaz 1970 és 2020 között – 9%-kal gyengült a mágneses mező, aminek minimum ereje 24 ezer nanotesláról 22 ezerre csökkent.
ESA on Twitter
In an area stretching from Africa to South America, Earth's magnetic field is gradually weakening. Scientists are using data from @esa_swarm to improve our understanding of this area known as the 'South Atlantic Anomaly' ? https://t.co/ZqTBA9DmX4 https://t.co/klc5SS7zYo
A szakértők sem tudják, mi lehet ennek az oka, de elképzelhetőnek tartják, hogy ez a folyamat a pólusváltás – amikor az északi és a déli pólus megcserélődik* – első jelei lehetnek.
A legutóbbi ilyen esemény az ún. Brunhes-Matuyama pólusváltozás volt 780 000 évvel ezelőtt. A pólusváltás időtartama átlagosan 5000 év, de tarthat 1000 vagy 20 000 évig is. (Wikipedia)
Mivel a Föld mágneses tere védi a földi élővilágot a világűrből érkező sugárzásokkal szemben, illetve a Nap töltött részecskéitől, ezért a pólusváltások időtartama alatt az élőlények a mágneses tér megszűnése miatt védtelenné válnak. A szakértők szerint a jelenlegi állapot még az élőlényekre nem veszélyes, ugyanakkor a műholdak működését komolyan befolyásolhatja, ami viszont már a mi mindennapi életünkre is hatással lehet.
(Forrás: ESA, Wikipedia, fotó: Getty Images)