Van, akinek só kell a sikeres párzáshoz, és meghökkentő módon még jól is néz ki a sóbevitel.
Phil Torres rovarkutató (entomológus, de mellette fotós, tudományos újságíró és aktivista is) közösségi oldalait érdemes követni: lenyűgöző felvételeket posztol a hétköznapjaiból, amelyek többnyire olyanok, mint nekünk az álmaink, elvégre sokszor a világ még megmaradt őserdeiben tölti azokat. Sok mindent látott (többek között több mint 40 új fajt fedezett fel), de amit
Peruban vett észre, az még őt is meglepte kicsit: pillangók teknősök könnyeit isszák.
„Az esőerdők ökológiája összetett, de néha egy bizarr kölcsönhatás egyszerűsége éppen tökéletes – tweetelte nemrég. – Csak emlékeztetőül, hogy egy olyan világban élünk, ahol a teknősök könnyeznek, és a pillangók isszák a sót.”
A jelenségre a Tambopata folyónál figyelt fel először; szerinte a teknősök figyelmét elterelték az őket körülvevő pillangók, ezért nem menekültek el, és ez a teknősfaj nem tudja a fejét a páncél alá behúzni. És hogy miért isznak teknőskönnyet a pillangók?
Torres azt mondja, a pillangóknak nátriumra van szükségük, amit más is bizonyít, például bármilyen általa átizzadt felületen, ruhán megjelentek, és szürcsölni kezdtek. Mivel a hímeknek fontos a nátrium a sikeres párzáshoz, ezeket a furcsa szokásaikat nagyvonalúan meg is bocsátjuk nekik – ahogy a teknősök is, akiknek pedig semmi hasznunk nincs az itatásból.
Ugyanez a jelenség kajmánokkal is előfordul, vagyis Torres Ecuadorban kajmánok könnyeit ivó pillangókat látott.
(Fotó: GettyImages)
Ez is érdekelhet: