Egy 10. századi skandináv királyról kapta a nevét a Bluetooth, a logója pedig a király monogramja rúnaírással – csak egy lökött netes mém vagy tényleg így van?
Terjed egy netes mém, ami elsőre elég meredeknek tűnik ahhoz, hogy sima szórakoztató tartalomnak gondoljuk: e szerint
a Bluetooth technológiát egy 10. századi skandináv királyról, Harald Bluetooth-ról nevezték el, aki békésen egyesítette Dániát és Norvégiát. És még a logó is az ősi skandináv rúnaírásból jött, azon belül a király monogramjából, a rúnaírásos H és B összevonásából.
Elsőre egy jó viccnek tűnt, aztán rákerestünk a Bluetooth Wikipedia oldalán, majd a hivatalos Bluetooth oldalon is, és mint kiderült, mindez igaz.
Harald „Bluetooth” Gormsson király két dologról volt híres: 958-ban egyesítette a széttagozódott dán és norvég törzseket; halottként sötétkék/szürkések voltak a fogai, ezzel érdemelte ki a Bluetooth becenevet.
Az egyik kulcsfigura Sven Mattisson volt, aki a korai időktől (értsd: a 90-es évek elejétől) dolgozott a technológia fejlesztésén, a másik pedig Jim Kardach, aki 1997-ben javasolta ezt a nevet, miután beszélgetett Mattissonnal. Kardach az Intelnél dolgozott az Ericcsonnal és a Nokiával közösen a rövidtávú rádiótechnológia standardizálásán.
„Ahogy Harald király egyesítette Skandináviát, úgy egyesítenénk mi a különböző készülékeket” – jegyezte meg egy meetingen Kardach. De eredetileg csak átmeneti névnek szánták, amíg találnak egy sokkal menőbbet.
Két verzió futott: a RadioWire és a PAN (Personal Area Networking), az utóbbi volt a favorit, de kiderült, hogy már több tízezren használják a neten más dolgokra. Mivel a technológia érett volt a szabványosításra, a RadioWire nevet és használatát már meg sem kutatták alaposan. Maradt a Bluetooth, és ha már, akkor adott volt a logó is.
PS: Szerencse, hogy a másik két ötlet elvérzett, összeszorozva és négyzetre emelve sincs bennük annyi fantázia, mint az öreg királyban. Illik is a technológiához, amit végül 1998. május 7-én szabványosítottak, így már több mint 24 éves – ami csak egy újabb meglepő tény Bluetooth ügyben.
(Borítókép: Unsplash, illusztráció)
Ez is érdekelhet: