Az elmúlt évek legnagyobb árhulláma érkezik a Dunán, de a víztömeget már egy megerősített védekezési rendszer fogadja. Ennek ellenére a helyzet továbbra is súlyos, ugyanakkor nem példa nélküli: Magyarországon az elmúlt két évszázad során számos nagy árvíz pusztított, közülük a legsúlyosabb elmosta a pesti házak felét.

1838. március 13-án a magyar fővárost, Pest-Budát hatalmas katasztrófa érte, amikor a Duna szabályozatlansága miatt az évszázad legpusztítóbb árvize elöntötte a várost. A hosszú, hideg tél következtében ugyanis a Duna jeges torlaszokkal volt tele, a tavaszi olvadás megindulása pedig súlyos árvizet okozott. Március elején már csónakokon közlekedtek a Duna menti alacsonyabb területeken, de a helyzet tovább súlyosbodott, amikor a jégtömbök megrekedtek a Csepel-szigetnél. A visszaduzzadó árvíz este áttörte a Vigadónál emelt gátat, majd éjfélre a váci, hajnalra pedig a soroksári gátakat is átszakította.

Pestet és Budát, Magyarország fő-, illetve székvárosát csak a reformkortól kezdődően emlegették együtt, közös nevükön. A gyakoribb forma a nagyobb (és nemzeti szempontból jelentősebb) város nevét előre helyezve Pest-Buda volt, de elvétve előfordult a magyar nyelvhez jobban illeszkedő, a mássalhangzó-torlódást elkerülő Buda-Pest alak is. Ez a névváltozat gróf Széchenyi István 1831-es Világ című művéből származik. A városok egyesítésekor, 1873-ban már magától értetődő természetességgel választották az új szék- és főváros számára a Budapest nevet. (Wikipédia)

Az áradat három irányból zúdult rá a városra, és órákon belül több ezer házat döntött össze, különösen a külvárosi, vályogból épült lakások szenvedték meg a csapást. A mentési műveletek szervezetlensége ellenére a helyi lakosság hősiessége példaértékű volt, ennek is köszönhető, hogy a halottak száma 153 fő volt, ami a korabeli mentési körülményekhez képest alacsonynak számított.

John Hürlimann: Árvíz a pesti Színház-téren, 1838

Az „árvízi hajós” néven elhíresült Wesselényi Miklós báró napokon keresztül irányította a mentést, csónakokkal mentették az embereket és látták el őket élelemmel. Így írt az árvíz második napjáról:

„Már ekkor kezdettek a házak omlani s düledezni. Ezeknek ropogása, rohanása, a vízt közt emelkedő porfellegek, a rémítő sikoltás, sírás, ordítás borzasztó képét mutatta a duló enyészetnek.”

A Csepel-szigetnél kialakult jégtorlasz két napig tartotta vissza a vizet, majd március 15-én éjjel megmozdult, de a jég Budafoknál ismét megakadt, és a felgyülemlett hatalmas víztömeg Duna bal partján talált menekülőutat magának húsz kilométeres körzetben elpusztítva mindent, ami az útjába került. A pesti belvárosban a víz 203, Ferencvárosban 260, míg Józsefvárosban 216 centiméter magasan állt, hatalmas romhalmazzá változtatva a várost.

Pesten 4254 házból 2281 megsemmisült, Budán 601 épület omlott össze, az anyagi veszteségeket pedig 22 millió pengőforintra becsülték.
Korabeli metszet a mentésről

Az ár levonulása után Pest városa komoly intézkedéseket tett az árvizek jövőbeni megelőzése érdekében. Árvízvédelmi szabályrendeleteket fogadtak el, és az Országgyűlés 1840-ben törvényben szorgalmazta a gátak építését és a Duna szabályozását. A rakpartok későbbi kiépítése pedig megakadályozta, hogy hasonló katasztrófák bekövetkezhessenek.

(Forrás: Múlt-kor, MTI, Wikipédia, fotó: Magyar Elektronikus Könyvtár, Universitätsbibliothek Salzburg)

Ez is érdekelhet:

Drámai képek és videók a térségünket sújtó árvízről

Pusztítás és védekezés itthon és a környező országokban.

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Hajítsd messzire a sablonokat, rendezd be úgy a lakásod, amire mindenki emlékezni fog!

Négy gamer eszköz, amivel igazán teljes lehet a játékélmény

Mutatunk egy őszi fesztivált, ami az újbort és a libás ételeket ünnepli

További cikkeink a témában
Megfogni a jövő építőit – Bálint Attila-interjú
Hirdetés