Egy kiállítás, amit nem látni kell – ez a mottója az Óbudai Múzeumban nyitott Canon World Unseen fotókiállításnak – hanem tapintani. A különleges nyomtatóval alkotott réteges képeket ezért azok is élvezhetik, akik egyébként nem látják a képeket.

Magyarországon eddig még nem volt olyan fotókiállítás, amit azok is megtekinthetnek, akik rosszul látnak, vagy teljesen elvesztették a látásukat. A World Unseen azonban nem egy számukra kifejlesztett speciális tárlat, hiszen ugyanúgy szemmel látható fényképekről van szó, mint más fotókiállításokon, a Canon különleges nyomtatója azonban olyan technikával alkotta meg a képeket, hogy látás nélkül, tapintással is lehessen érzékelni azokat.

Sokak számára a fényképeken megragadott pillanatok átélése, egy fotókiállítás megtekintése is elérhetetlen. A világon több mint kétmilliárd ember él látáskárosodással, csak Magyarországon több mint 218 ezer látássérült és 33 ezer vak ember eddig teljesen kimaradt a fotózás élményéből.

A Canon ezért most világhírű fotósok által készített képekből állított össze egy olyan kiállítást, amit a látók, a gyengén látók és a vakok egyaránt élvezhetnek.

Digitális széles formátumú nyomtatóinál már régóta alkalmazza a Canon azt a technológiát, ahol a nyomtatás során a felületre felvitt festék térbeli alakban keményedik meg, mintha műanyagból formálták volna meg. A Canon Arizona printeren készült különleges nyomatok ezért mindenkinek megadják a fotók érzékelésének lehetőségét, attól függetlenül, hogy milyen mértékű látáskárosodással élnek együtt.

A kiállítás képeinél akár több mint ötven réteg festék kerül egymásra, így alakul ki a látható, és egyben tapintható kép. A nyomatokhoz pedig hangos tárlatvezetés és Braille-írással készült leírás is tartozik, amivel segítenek kapcsolódni a képek által elmesélt élményekhez.

Látóként is érdemes megnézned a kiállítást, hiszen közelebb kerülhetsz a vakok és gyengénlátók világához, jobban megértheted, milyen kihívást jelent számukra kapcsolódni a vizuális világhoz.

Korábban főleg sajtófotó, természetfotó vagy divatfotó kiállításokat gondozott a Canon, de most úgy döntöttek, hogy ezekből a műfajokból tapintható képeket készítenek. Nemrég Londonban nyílt az első ilyen kiállítás, ami nagy sikert aratott, ezért Budapesten is hasonló tárlatot állítottak össze. A képeket az Óbudai Múzeum – Goldberger Textilipari Gyűjtemény kiállítóterében lehet megtekinteni, az érdeklődésre tekintettel meghosszabbított ideig, 2024. augusztus 4-ig.

„A képalkotás hálás terület, szerencsések vagyunk, hogy a mindennapi munkánk ekörül forog. Minden kampánnyal vagy eseménnyel magunk is bővítjük ismereteinket és érzékelésünket a világból, fejlesztjük kreatív készségeinket és érzékenységünket. Kollégáim közül sokan vállalják az önkéntes segítő szerepét a kiállításon, értőn segítve a vak látogatók közlekedését a kiállítói térben” – mondta el a tárlatról Oláh Viktória a Canon Hungaria marketingkommunikációs vezetője.

Nem maradsz le a képekről akkor sem, ha a nyáron nem jutsz el az Óbudai Múzeumba, hiszen a tárlat alkotásai később több helyen is megtekinthetők lesznek, például a kiállítás létrejöttében közreműködő Magyar Vakok és Gyengénlátók Országos Szövetségének közösségi tereiben, és más galériákban.

Ez is érdekelhet:

Ha Canon gépet vennél, akkor ezt a boltot látnod kell

Shop in shop üzletet nyitott a Canon, ahol ötletes stúdióban próbálhatod ki a gépeket.

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Így engedd be a dzsungelt az otthonodba

Megtaláltuk a rollert, ami végre az, amit kerestünk – A Boardy biztonságos, gyönyörű, és minden terepen használható

Speciálisan kifejlesztett mezőgazdasági növényekből bányásznak nikkelt az akkumulátorokhoz

További cikkeink a témában