A Dell legújabb Inspiron hordozható számítógépe lényegében mindent tud, és nagyon nehéz zavarba hozni.

Az elmúlt időkben rengeteget hallhattunk a Dellről, de nem annyira az új termékei, inkább tőzsdei kivonulása és magánkézbe kerülése miatt. Pedig a vállalat újdonságai nagyon is rendben vannak, melynek ékes bizonyítéka például jelen tesztalanyunk. Az Inspiron név hallatán elsőre akár egy teljesen átlagos hétköznapi notebookra is gondolhatnánk, a 17R SE típusjelzés azonban tudatosítja bennünk, ez bizony nem egy szürke egér, hanem egy nagyon is potens erőművész. Tény, hogy nem olyan csinos, mint például egy XPS ultrabook, és nem annyira extrém, mint egy Alienware modell (lásd keretes írásunkat), az ár-érték aránya viszont remek, és az alábbiakból az is kiderül, miért alakul ki bennünk az a bizonyos birtoklási vágy.

Stabil vagy mobil?

Rögtön az elején nem árt tisztázni, hogy a 7720-as típusszámot kapott Dell Inspiron 17,3 colos kijelzője miatt – bár a gép természetesen hordozható – az esetek túlnyomó többségében életének nagy részét egyetlen fix helyen fogja tölteni. Ennek oka, hogy ez a notebook bizony 3280 grammot nyom a mérlegen, és a 416,8x276x31,9–37,3 milliméteres mérete sem éppen az ultrabook kategóriába pozicionálja a kicsikét. Öt–hat órás működési időről se nagyon álmodjunk, ami persze a nagy teljesítményű hardverelemek ismeretében tulajdonképpen bocsánatos bűn. Lényeg a lényeg: a cserélhető hatcellás és 48 Wh-s akkumulátor átlagosan mintegy 3–3,5 órás használat időt biztosít. Erős terheléskor érezni, hogy a komoly tempó bizony hő- és hangtermeléssel jár, de szerencsére egyik sem jelent komolyabb problémát.

Személyre szabható

A normál asztali számítógépek kiváltására is minden további nélkül alkalmas Inspiron 17R SE külseje egyáltalán nem nevezhető korszakalkotóan szépnek, és érződik, hogy a Dell ezúttal abszolút nem is akart Apple-szintű magaslatokba emelkedni. Az óvatos lekerekítésekkel operáló fekete és ezüst készülékház teljes unalomba fulladásától a külső és belső felületeken egyaránt fellelhető méhsejtrács dizájn gondoskodik. A fedlap oldalán lévő csúszkát kioldva levehető a fedlap műanyagból készült borítása, és villámgyorsan valamilyen más színűre cserélhető, vagyis a személyre szabhatóság adott, legalábbis ezen a szinten mindenképpen. A váz egyébként galvanizált alumíniumból készül, így bízhatunk abban, hogy a külső behatásoknak egészen jól ellenáll.

Arzenál

Az AC-adaptert bal oldalt tudjuk a helyére csatlakoztatni, és ugyanott keresendő a VGA-port, a HDMI-port, a mikrofon és a fejhallgató 3,5 milliméteres dugalja, illetve két darab USB 3.0 csatlakozó aljzat. Ez utóbbiak közül az egyik akkor is lead némi ampert, amikor a notebook ki van kapcsolva, így a megfáradt akksiju USB-s cuccaink akár ilyenkor is tölthetők. Az ellentétes oldalra is került két USB 3.0-port, még pedig egy Ethernet csatlakozó és egy optikai meghajtó társaságába.

A tesztkészülékben egy tálcás DVD-író volt, de természetesen Blu-ray meghajtóval is rendelhető az Inspiron. A felénk eső alsó élen ott figyel négy darab működésjelző LED és egy 8-in-1 memóriakártya slot. A hangkeltésről az alsó szekcióba került Sklullcandy 2.1-es hangrendszer gondoskodik, mely a Waves MaxxAudio 4.0 technológiával egész korrekt munkát végez.

Kezelhetőség

Nagy test, nagy élvezet, vagyis a hatalmas notebookot széthajtva bizony igen komoly méretű billentyűzetet és touchpadet találunk. A kellemes fehér háttérvilágítást kapott klaviatúra 360x110 milliméteres felületű, jobb oldalon egy numerikus szekciója is van, gombjainak túlnyomó része pedig 1515 milliméter méretű. A 102 gombos remek billentyűzet alatt egy ugyancsak korrekt minőségű, 100x70 milliméteres tapipad reagál ujjmozdulatainkra; maga az érintőfelület nem nyomható le, a két hagyományos nyomógomb ez alatt leledzik. A jókora bekapcsológomb a bal oldali zsanér mellé került, a jobb oldali zsanér mellett pedig három gyorsgombot helyeztek el a fejlesztők.

Kijelző

A 17,3 colos képátló már bőven elegendő lehet lényegében bármilyen Excel- vagy például AutoCAD-munkához, no és persze játékhoz sem rossz. Ráadásul ehhez a nagy mérethez igen tisztességes Full HD, vagyis 1920x1080 pixeles felbontás társul, legalábbis a tesztkészülék esetében mindenképpen, ugyanis a gép akár 1600x900 pixeles felbontású verzióban is rendelhető.

A Full HD panel előnye a 400 nites fényerő, míg az alacsonyabb felbontású panel esetében be kell érnünk ennek a felével, vagyis 200 nittel. Hasonlóan csak 200 nites a feláras 3D LCD modell is, mely Full HD felbontású és az Nvidia 3D Vision révén produkál háromdimenziós térélményt. Ami hiányzik, az az érintésérzékenység, ha ilyen okosságra vágyunk, akkor más Inspiron modellt kell választanunk. A kijelző felett egyébként ott az elmaradhatatlan, egy megapixeles webkamera.

Alienware-őrület

Amennyiben még egy csúcskategóriás Inspiron sem tudja maximálisan kielégíteni az igényeinket, és igazán őrült gémerek vagyunk, érdemes rápillantani az aktuális Alienware-kínálatra. Ennek csúcsán jelenleg egy 3500 dolláros modell, az M18x található, melynek Full HD kijelzője már 18,3 colos képátlón tolja arcunkba a pixeleket. Az Intel Core i7-3740QM processzor 2,7-3,7 GHz-es frekvencián üzemel, és ami talán ennél is fontosabb, hogy a grafikus számításokat egy GeForce GTX 680M SLI végzi. A 16 GB RAM, az SSD és a nagy kapacitású merevlemez pedig szinte már teljesen magától értetődik.

Mozgatórugó

A tesztkészülékbe egy Intel Core i7-3630QM processzor került, mely 22 nanométeres csíkszélességű Ivy Bridge csip négymagos, de a Hyper-threading miatt ugyebár nyolc magot virít az oprendszer felé. A 45 W-os max. TDP-jű processzor alaphelyzetben 2,4 GHz-es órajelen ketyeg, ami akár 3,2 GHz-ig is növekedhet. Sőt, két aktív mag esetén 3,3 GHz, egyetlen mag esetében pedig akár 3,4 GHz jelenti a plafont. A 6 MB L3 cache-sel szerelt processzor minden körülmények között kiváló számítási teljesítményt biztosít, ráadásul még 16 GB DDR3 memóriát is kapunk mellé. A HM77 csipszetes notebook Windows élményindexe 7,2 (a GPU a leggyengébb láncszem), a PCMark 07-, illetve 3DMark 11-tesztekben pedig rendre 4351, illetve 2192 pontot ért el. 

Belsőségek

Alaphelyzetben az Intel-féle HD4000-es grafikusmegoldás dolgozik, ha azonban a helyzet úgy kívánja, az Nvidia Optimus technológia villámgyorsan aktiválja a 2 GB DDR5 memória felett uralkodó GeForce GT650M-et. Ez a DirectX 11.1-kompatibilis, 28 nanométeres csíkszélességű GPU 384 shaderrel rendelkezik, és egy korrekt középkategóriás cucc. Ha nagyon szigorúak akarunk lenni, bizony ebben a notebookban egy ennél erősebb grafikát is könnyen el tudnánk képzelni, és akkor tényleg az összes új játék röccenés nélkül futna Full HD-ben, legjobb képminőségi beállítások mellett. Ha ennél többre vágyunk, inkább az Alienware-szekcióban nézelődjünk.

A Windows 7 esetünkben egy 128 GB-os SSD-re volt feltelepítve (70 GB szabad alaphelyzetben), ami szélvészgyors Windows- és alkalmazásindítást eredményez – az OS 25 másodperc alatt indul el, és hét másodperc alatt lövi le magát. Emellett pedig még egy 1 TB-os merevlemez is jár a pénzünkért, meg persze wifi és a Bluetooth 4.0. A gép természetesen Windows 8-cal is rendelhető.

Verdikt

A notebookjaira három év garanciát vállaló Dell ezúttal sem hazudtolta meg önmagát: az Inspiron 17R SE (7720) remek minőségű, kiváló sebességű, bár kicsit talán már unalmasan jó desktop replacement notebook. A hatalmas Full HD kijelzőn élvezet a munka és a játék, és ebben a tempós i7 processzor, a 16 GB memória és az SSD meghajtó is maximálisan partner. Ha valamibe bele lehet kötni, az talán a GPU, ami lehetne egy kicsit izmosabb is. A legolcsóbb Inspiron 17R SE a cikk írásakor 224 ezer forintba kerül, mely összegért i5-ös procit, 4 GB memóriát és 1600x900 pixeles kijelzőt kapunk.

A cikkben kitárgyalt modell ára 383 ezer forint, ha pedig egy 3D-kijelzős és 500 GB SSD-s abszolút csúcsmodellt szeretnénk, akkor 550 ezer forinttal lesz vékonyabb a bankszámlánk.  Összehasonlításképp: a legolcsóbb Apple MacBook Pro (13,3 col, i5, 4 GB RAM, 500 GB HDD) kezdőára 375 ezer forint, míg egy komolyabb modellért (15,4 colos Retina, i7, 16 GB RAM, 512 GB SSD) akár 855 ezer forintot is ki kell fizetnünk.

Megvennéd? Megnéznéd? Itt megteheted!

(A szerző fotói. A tesztkészüléket a Player stratégiai partnere, a Mysoft biztosította.)

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Erre a tíz egyszerű kérdésre iskolásként tudtad a választ – vajon most is menne?

Villámgyorsan keletkezett bolygót fedeztek fel, ami átírhatja a bolygóképződés elméletét

Ilyen sebességgel kellene utaznia a Mikulásnak, hogy az összes ajándékot időben kézbesítse

További cikkeink a témában