A történelmi helyszínek felkutatása mellett a járműforgalmat is vizsgálhatják a jövőben drónok segítségével.
A szakemberek úgy vélik, a jövőben várhatóan a drónok is szerepet kapnak a városok, az épületek felügyeletében, mint ahogy a forgalmi helyzetek, a forgalmi dugók figyelését is részben ilyen berendezésekkel oldják meg.
A drónok által rögzített információk akár a forgalomirányítást is befolyásolhatják, például a forgalom gyorsabb haladása érdekében online akár rövid időre is át lehet velük programozni a jelzőlámpákat.
Ezek szimulálására és tesztelésére adódnak lehetőségek az egyik zalaegerszegi járműipari tesztpályán.
A tájékoztatás szerint a Pécsi Tudományegyetem Műszaki és Informatikai Karán évek óta zajlanak a jel- és a képfeldolgozással kapcsolatos kutatások, amelyek a különböző rendszerek komplexitása révén már a mesterséges intelligencia irányába mutatnak.
Azt vizsgálják, hogy a számítógépek, kamerák és egyéb szenzorok miként képesek felfedezni, követni, észrevenni bizonyos célobjektumokat és felismerni ezek valamilyen interakcióját, majd lekövetni a mozgásukat.
Kitértek arra, hogy a képi adatok ilyen mélységű feldolgozása már valós idejű reakcióra is lehetőséget ad, példaként felhozva az önvezető járműveket. A karon 2012-ben kezdtek behatóbban foglalkozni drónokkal: műemlék épületek felmérését, bejárását végezték, majd a parlagfűvel borított mezőgazdasági területek vizsgálatának irányába is folytak kutatások.
Ez is érdekelhet:
(forrás: MTI, Pécsi Tudományegyetem)