A bogár a saját testsúlyánál nagyjából 39 ezerszer nagyobb nyomást is kibír.
A Nature című folyóiratban publikált tanulmány szerint a Nosoderma diabolicum nevű faj fedőszárnyai – ahogy az a röpképtelen bogarak esetében gyakran előfordul – megerősödtek és megkeményedtek az idők során. A Purdue Egyetem építőmérnöke, Pablo Zavattieri szerint ez a faj azonban mindközül a legkülönlegesebb:
„Ez a bogár szupererős”
A szakember kutatótársaival együtt még autóval is áthajtott a rovaron, hogy tesztelje a páncélja erejét, de persze ennél tudományosabb szintre is emelték a dolgot, többek között elektronmikroszkópos és CT-vizsgálatot is végeztek a rovaron, hogy kiderítsék, mi teszi ilyen erőssé a külső vázát.
A válasz: a páncélt kirakósszerűen illeszkedő elemek és rétegzett felépítés erősíti. Ez a szerkezet nyomás hatására ugyan lassan megtöredezik, de nem egyszerre roppan össze.
A bogár a saját testsúlyánál nagyjából 39 ezerszer nagyobb nyomást is kibír.
The diabolical ironclad beetle — the most metal of all bugs — can be run over by a 3,500-pound car and emerge unscathed. Here’s how:https://t.co/nimPMT6V8H
— The New York Times (@nytimes) October 22, 2020
Mindez hasznos lehet a mérnökök számára épületek vagy repülőgépek, de egyéb járművek tervezésekor os. A szakemberek jelenleg egyebek között csavarokra, hegesztésre és ragasztóanyagokra támaszkodnak a különböző elemek összeillesztésekor, ám ezek idővel meggyengülnek.
A mostani tanulmány az amerikai légierő egy 8 millió dolláros projektjének része, amelynek célja annak tanulmányozása, hogy a különböző teremtmények, például a sáskarákok és a kanadai vadjuh biológiája miként segítheti ütésálló anyagok kifejlesztését.
(Forrás: The Guerdian, MTI , fotó: Getty Images)