Az Astrobotic Technology vállalat a mai napon útnak indította a Peregrine landolóegységét a floridai Cape Canaveralből azzal a céllal, hogy fedélzetén NASA-műszerek mellett mintegy 90 kg hasznos terhet juttasson el pontosan és biztonságosan a Hold felszínére.
A Peregrine egy 1,9 méter magas, 2,5 méter széles, 1283 kg tömegű leszállóegység. Öt hajtóművel van felszerelve, és az űrszonda tetején mintegy két négyzetméternyi napelem található – ez látja el energiával a 840 Wh kapacitású lítiumion-akkumulátorát.
A Puli Space Technologies egyedüli magyar cégként időkapszulát – a hallstatti sóbányában elhelyezett Téridő Plakett kerámiatábla alumíniumból készült változatát – juttathat el az űrszondával a Holdra.
A 200x200 milliméteres, 160 grammos plakettre több ezer karakternyi szöveget gravíroztak, megtalálható köztük az Aranycsapat története és Weöres Sándor életműve is.
Továbbá számos kiemelkedő jelentőségű kortárs magyar tudós – a Nobel-díjas Karikó Katalin, Ádám Veronika biokémikus, Barabási Albert László fizikus, Freund Tamás neurobiológus, Kondorosi Éva biológus és Bay Zoltán fizikus – munkásságáról is olvasható egy összefoglaló a plaketten. A Peregrine űrszonda a tervek szerint február 23-án, a Hold északi féltekéjén, a Gruithuisen Domes területén fogja megkísérelni a landolást.
Ezek is érdekelhetnek: