Nem kell félni a farkastól. Vagyis kell, de nem annyira.

Korábbi tanulmányok azt mutatták, hogy Közép-Ázsia belső térségeiben a farkasok étrendje főként haszonállatokból áll, ami egyre komolyabb konfliktusforrást jelent a nomád tenyésztők és a ragadozók, köztük a farkasok között.

A Mammalian Biology folyóiratban megjelent egy tanulmány, amit a Göttingeni Egyetem és a görlitzi Senckenberg Múzeum kutatócsoportja készített.

A szakemberek 137 farkasürüléket tanulmányoztak, amelyet 2008 és 2012 között gyűjtöttek terepmunkán Mongóliában.

Kimutattuk, hogy a farkasok étrendjének 89 százaléka patás vadállatokból, főként szibériai őzből állt. A maradék 11 százalékot kisemlősök, nyulak, egerek adták. Még rovarok és bogyósgyümölcsök maradványait is megtaláltuk a székletmintákban, de tenyésztett állatokét nem

mondta Nina Tiralla biológus

Tiralla szerint ez azért volt meglepő, mert korábbi tanulmányok azt mutatták, hogy a legelő állatok a farkasok fő táplálékforrásai. A kutatócsoport szerint a fő különbséget az állatok helyzete magyarázza. A mongóliai farkasokról készült korábbi kutatásokkal szemben a mostaniban a vizsgált minták természetközeli térségekből származtak, amelyek fajokban igen gazdagok és sokszínűek.

A kutatók arra a következtetésre jutottak, hogy csekély veszélyt jelent a legelő haszonállatokra a farkas, mivel természetes, fajokban gazdag környezetében, ahol elegendő zsákmány van, inkább vadállatokkal táplálkozik.

Ez nemcsak Mongóliára lehet igaz, hanem alapvetően más országokra is.

MTI; kiemelt kép: Getty Images

Ez is érdekelhet:

A Perseverance megküldte az első színes képeket a Mars felszínéről

Az első, gyengébb minőségű képek után ezek már sokkal jobban sikerültek.

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Van egy szó, amit a világ szinte minden nyelvén hasonlóan értenek és használnak

Erre a tíz egyszerű kérdésre iskolásként tudtad a választ – vajon most is menne?

Villámgyorsan keletkezett bolygót fedeztek fel, ami átírhatja a bolygóképződés elméletét

További cikkeink a témában