Ez az első ilyen felvétel.
A NASA egyik űrszondája, a Nap légkörének tanulmányozására 2018-ban útnak indított Parker Solar Probe szeptember 5-én hatalmas napkitörésen repült keresztül, pontosabban egy robbanásszerű koronakidobódáson*. A Parker Solar Probe azonban nemcsak túlélte ezt, de a kameráival még videót is készített a ritka eseményről, ami egyébként a NASA szerint az egyik legerősebb volt, amit valaha rögzítettek – ez az első felvétel, ami ilyen közelről mutat meg egy ilyen jelenséget:
Another first! Our Parker Solar Probe flew through an eruption from the Sun, and saw it “vacuuming up” space dust left over from the formation of the solar system. It's giving @NASASun scientists a better look at space weather and its potential effects on Earth.… pic.twitter.com/AcwLXOlI6m
— NASA (@NASA) September 18, 2023
* A koronakidobódás (CME) a naptevékenység egyik olyan megnyilvánulása, amikor a Nap légkörének ritka és kiterjedt legkülső része, az úgynevezett napkorona egy darabja kilökődik a bolygóközi térbe. A Földünket elérve veszélyeztetheti a műholdakat, megzavarhatják a kommunikációs és navigációs rendszereket, és sarki fényt eredményezhet.
(Forrás, fotó: NASA)
Ez is érdekelhet: