Köszönhetően annak, hogy megcsúsztak egyes űrmissziók.
Egyszerre három űrszonda lesz a Föld testvérbolygójának is tartott* Vénusz körül ezekben a napokban:
- az Európai Űrügynökség (ESA) két missziója, a Solar Orbiter és a BepiColombo fékez le az égitest közelében,
- a japán Akacuki pedig már régebb óta kering Vénusz körüli pályán.
* A Vénuszt Föld-típusú bolygónak számít, mivel a két bolygónak hasonló a mérete, a gravitációs ereje és a tömege – innen jön a Föld testvérbolygója elnevezés is.
Véletlenül alakult így, az egyes missziók csúszásainak köszönhetően, de a kutatók most nagyon örülnek ennek, mert így
„három különböző szemszögből szerezhetnek így adatokat a Vénuszról, ami igazi újdonság. Az égitest három eltérő szögből való megfigyelése egyszeri lehetőség”
– mondta az ESA darmstadti irányítóközpontjának vezetője, Simon Plum.
A Solar Orbiter hétfőn reggel 6 óra 42 perckor repült el a Vénusz mellett 7995 kilométer távolságban, a BepiColombo pedig kedden, azaz ma 15 óra 48 perckor teszi ezt, a bolygó felszínétől mérhető legkisebb távolsága mindössze 550 kilométer lesz – ez csak kicsivel több, mint a Nemzetközi Űrállomás (ISS) és a Föld távolsága.
A Vénusz melletti elhaladáskor nem lesz lehetősége az irányítóközpontnak arra, hogy beavatkozzon, de Plum szerint a manővereket jól előkészítették, és bár váratlan események mindig történhetnek, de az összeütközés teljes biztonsággal kizárható.
Eközben a japán Akacuki szonda ugye egy ideje már ott van, hogy – első sorban – a bolygó légkörének összetételét vizsgálja.
Ez is érdekelhet...
(Forrás: MTI, fotó: NASA/Johns Hopkins APL/Naval Research Laboratory/Guillermo Stenborg and Brendan Gallagher)