Pedig pont a gyűrűrendszere teszi az egyik leglátványosabb bolygóvá.
A Naprendszerünk második legnagyobb bolygója, a Szaturnusz egyike azon planétáknak, amit szabad szemmel is lehet látni a Földről. Ismertségét azonban nem is ez adja első sorban, hanem a jellegzetes gyűrűje, pontosabban gyűrűrendszere, ami a leglátványosabb égitestek közé emeli. A rossz hír viszont az ezzel kapcsolatban, hogy
a Szaturnusz gyűrűrendszere el fog tűnni, ráadásul rövid idő alatt.
A NASA (egy 2018-as) jelentése szerint 100-300 millió éven belül szépen fokozatosan felszívódik – valójában a gyűrűrendszert alkotó elemek belezuhannak a bolygó felső légkörébe –, ami csillagászati léptékben nézve igen kis időnek számít.
- A Szaturnusz számtalan vékony gyűrűből álló gyűrűrendszere 99%-ban jégből és 1%-ban a bolygóközi törmelékből származó szilikátrészecskékből és kozmikus porból áll.
- Átmérőjük 282 ezer kilométer, vastagságuk 10 méter körüli, de helyenként a 4 kilométeres magasságot is eléri, a bolygó egyenlítője fölött 6630 és 120 700 kilométer magasságban találhatók.
- A kutatók úgy vélik, hogy a gyűrűk akkor alakulhattak ki, amikor egy nagy, jeges üstökös vagy hold túl közel került a Szaturnuszhoz, és a gravitációs erő összezúzta azt, vagy a röppályán holdak ütköztek egymásnak.
(Forrás: NASA, Wikipédia, MTI, fotó: Getty Images)
Ez is érdekelhet: