255 millió évesre. Egy paleozoikumbeli emlősszerű lény, a Gorgonopsida maradványaiban mutatták ki a tumor, amely a csúcsragadozó állkapcsában bújt meg. A kutatómunkát Christian Sidor biológus és paleontológus vezette.

A Gorgonopsidákat valahogy úgy kell elképzelni, mint egy kardfogú tigris és egy krokodil összegyúrt változatát. Mivel az emlősszerű hüllők (Synapsida) osztályának a többsége kihalt, egyedüli jelenleg is élő leszármazottaik az emlősök.

Így festettek a Gorgonopsidák

Mivel ezek a dinoszauruszoknál is „öregebb” Gorgonopsidák a mai emlősök távoli rokonainak tekinthetők – így pedig hozzánk is van némi közük –, a tudósok egy ideje komolyabban tanulmányozni kezdték őket. Így bukkantak arra a fosszíliára, amelyben egy odontogén – azaz fogból kiinduló, fogeredetű – állcsonti tumor bújt meg, és amely következtében

parányi, fogszerű elváltozások keletkeztek az állat fogsorán – ezek pedig jókora fájdalommal jártak.

A 255 millió éves ondontogén tumor

 

A felfedezés azért jelentős, mert eddig a tudósok úgy vélték, hogy odontómák csakis emlősöknél alakulhattak ki. A kutatók egyébként már korábban is bukkantak ilyen típusú daganatos megbetegedésre, csakhogy azok az utolsó jégkorszak idejéből származtak, és ugyebár emlősöket érintettek.

(via)

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Százéves a legendás magyar gőzmozdony, a Bivaly

Így nézett ki belülről a pusztító erejű Milton hurrikán

Drónfelvételen, mit hagyott maga után a kíméletlen Milton hurrikán

További cikkeink a témában