Azon kívül, hogy ez egy szomorú dolog, elég nagy segítséget is jelent.

A Föld körül keringő űrszemetet folyamatos megfigyelés alatt kell tartani, különben összeütközés fenyegeti a bolygó körüli pályán lévő műholdakat és egyéb űreszközöket. Ezt egészen eddig csak az éjszakai égbolton lehetett kivitelezni, ám

most először sikerült nappal űrszemetet megfigyelniük svájci kutatóknak, akik speciális lézerrel tudták napfényben is megállapítani ilyen objektum távolságát – az új eredmények révén több mérési adat áll rendelkezésre, ami csökkenti a balesetek arányát.

Az Európai Űrügynökség (ESA) flottája évente és műholdanként több ezer ütközési figyelmeztetést dolgoz fel és évente több tucatnyi manővert végez. Az ütközések potenciális oka általában a már ismert 20 ezer űrszemét-objektum egyike.

Ha eddig nem tudtad, a Földnek is van gyűrűje

Csak ezt nem a természet, hanem mi teremtettük.

A berni kutatók Satellite Laser Ranging (műholdak lézeres bemérése) nevet kapott módszere az eddigi néhány száz méterről néhány méterre pontosítja a méréseket.

A téma fontosságát példázza az a 2009. február 10-én történt eset, amikor Szibéria felett 800 kilométerrel az Iridium-33 aktív telefonos műhold összeütközött a már nem működő Kozmosz-2251 kommunikációs műholddal. A másodpercenkénti 11,7 kilométeres sebességgel zajlott ütközés hatására keletkezett törmelékfelhőben több mint 2000 darab, 10 centiméternél nagyobb részecske keletkezett. Ezek a maradványok néhány hónapon belül nagy területen elterjedtek és azóta további aktív szondákat fenyegetnek ütközéssel. Egyes röppályákon nagy a szemét sűrűsége.

Itt van összegyűjtve a Föld körül keringő összes szonda és űrszemét

A NASA nagyjából 500.000 tárgyól tud, ami a bolygónk körül kering és ez a szájt valós időben mutatja, melyik hol van éppen.

(Forrás: MTI, fotó: Getty Images)

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Így néz ki egy rejtett galaxis a Földtől 11 millió fényévre

Van egy szó, amit a világ szinte minden nyelvén hasonlóan értenek és használnak

Erre a tíz egyszerű kérdésre iskolásként tudtad a választ – vajon most is menne?

További cikkeink a témában