Nagy utat tettünk meg a falábtól a bionikus művégtagokig, de hiába fejlődnek az utóbbi időben fénysebességgel a műlábak, egy nagy hátrányuk mindenképpen van az igazi lábbal szemben: a használójuk nem érzi őket. Vagyis eddig így volt.

Osztrák tudósoknak ugyanis most sikerült egy olyan műlábat kifejleszteniük, amellyel a talpon elhelyezett szenzoroknak köszönhetően a használója ténylegesen érzi, hogy mi van a lába alatt.

A tudóscsoport a tesztalanyok lábában lévő idegvégződéseket összekötötte a bionikus lábbal, így a talpon elhelyezett szenzorok által fogott jelek az idegvégződéseken keresztül képesek stimulálni az agyat, valódi érzéseket keltve a láb használójában.

A forradalmi találmány elsődleges haszna nyilvánvalóan az, hogy lényegesen megkönnyíti a műlábbal való járást, emellett pedig a végtagjukat elvesztett embereknél gyakran jelentkező fantomfájdalom leküzdésében is komoly előrelépést jelenthet.

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Erre a tíz egyszerű kérdésre iskolásként tudtad a választ – vajon most is menne?

Így néz ki a 45 millió fényévre lévő galaxis, amit szupernóva-robbanások fénye világít meg

Itt tudod megnézni, merre jár éppen a Télapó az ajándékokkal

További cikkeink a témában
Életmód Otthon Így jutottunk a nyugati minimalizmustól az eklektikus ezredfordulón át az okosotthonokig – 20 éves a MaxCity, Kovács Zsófival beszélgettünk
Hirdetés