190 hely között szemezgethetsz.

Bolygónk története során mintegy 190 olyan szárazföldi krátert azonosítottak, amelyek méretes aszteroidabecsapódás következtében keletkeztek és máig túlélték a Föld geológiai folyamatait – ezeket tette most egy interaktív térképre a HeritageDaily csapata.

  • A Föld legnagyobb átmérőjű – igazoltam becsapódás eredetű – krátere a dél-afrikai Vredefort-kráter, átmérője legalább 300 km, amit egy 10-15 km átmérőjű aszteroida ütötte – egyébként ez a második legrégebbi is, mintegy 2,023 milliárd éve keletkezett (±4 millió év).
  • Az egyik legismertebb becsapódás nyomait a – 170 km-es átmérőjével csak közepes méretűnek számító – Chicxulub-kráter viseli a mexikói Yucatán-félszigeten, illetve annak közelében, a tengeraljzaton. Ezt egy 11-81 kilométer átmérőjű aszteroida vagy üstökös ütötte bolygónk felszínébe mintegy 66 millió éve – széles körben úgy tartják, hogy ennek tulajdonítható a tömeges kihalás kezdete, amely során a Föld növény- és állatfajainak 75%-a kihalt, beleértve a dinoszauruszokat is.
  • A legfiatalabb kráter 1947. február 12-én keletkezett, amikor Oroszország délkeleti részén, a Szihote-Aliny hegylánc területére a maga 100 000 kilogrammjával, azaz 100 tonnájával a modern történelem egyik legnagyobb vasmeteoritja csapódott be mintegy 27 méter átmérőjű krátert, a Szihote-Alinyszkij-krátert létrehozva.

Akkor íme Földünk aszteroidabecsapódás-térképe – de ha ITT nézed, akkor szűrni is tudsz:

Ez is érdekelhet:

Sikerült előállítani a világegyetem legalacsonyabb hőmérsékletét

Igaz, mindössze két másodpercig sikerült tartani, de akkor is.

(Forrás: heritagedaily.com, fotó: Getty Images)

Támogatott és ajánlott tartalmaink

A mesterséges intelligenciával az otthoni wifid is megtáltosodik

Négy gamer eszköz, amivel igazán teljes lehet a játékélmény

Négy gamer eszköz, amivel igazán teljes lehet a játékélmény

További cikkeink a témában
Magyar lakásba magyar bútort – és ne is akármilyet, minőségit!
Hirdetés