Fánkalakú, tüzes galaxist fedezett fel egy nemzetközi kutatócsoport. A „kozmikus tűzgyűrűnek” nevezett jelenség segíthet többet megtudni a galaxisok struktúrájáról és kialakulásukról.
A rendkívül ritka típusú galaxis tömege a Tejútrendszeréhez hasonlatos, alakja azonban fánkra hasonlít, közepén egy lyukkal – áll az ausztrál ARC Centre of Excellence for All-Sky Astrophysics in 3 Dimensions (ASTRO 3D) nevet viselő nemzetközi kutatócsoport közleményében.
Az intézet szakértőinek sikerült felvételt készíteniük a galaxisról, így megmutathatják, hogy nézett ki 11 milliárd éve.
An artist's impression of the ring galaxy.
An artist's impression of the ring galaxy. Credit: James Josephides, Swinburne Astronomy Productions
Az R5519 nevet viselő galaxis 11 milliárd fényévnyi távolságra van a Naprendszertől, a középpontjában lévő lyuk átmérője pedig kétmilliárdszor nagyobb, mint a Föld és a Nap távolsága.
„Ötven százalékkal nagyobb sebességgel állítja elő a csillagokat, mint a Tejútrendszer. Ennek a tevékenységnek a nagy része a gyűrűben történik, szóval ez valóban egy tűzgyűrű”
– mondta a kutatást vezető Tiantian Yuan, a kutatócsoport tagja.
A szakértők szerint ez lehet a korai univerzumban megismert első, úgynevezett ütközési gyűrűs galaxis. Az ilyen galaxisok azt követően jönnek létre, hogy összeütköztek egy másik galaxissal.
A kutatás segíthet a csillagászoknak megérteni, hogyan formálódott a Tejútrendszer.
(Forrás: MTI)