Ezeknek a robotoknak senki nem magyarázta el a taktikát, csak azt mondták el nekik, mi a játék célja.
A csapból is mesterséges intelligencia folyik ezekben hetekben, de szinte kizárólag a ChatGPT-ről beszélünk, noha számos más alkalmazás is létezik. A CGPT-re reagálnia kell a riválisoknak is, ám ez nem feltétlenül szöveg alapú MI-fejlesztésekben nyilvánulhat ment – mint a Google esetében is, ami a DeepMind gépi tanuló szoftverével más irányokba is kalandozik.
A céget még 2010-ben alapította Londonban Demis Hassabis, Mustafa Suleyman és Shane Legg, majd 2015-ben vette meg a Google anyacége, az Alphabet. A DeepMind a generatív mesterséges intelligenciában utazik, azaz
olyan mesterséges intelligenciát épít, amely képes tanulni és érvelni, mint az emberek, szemben a ChatGPT-vel, ami egyszerűen csak reagál a beszélgetésekre a felszólításokra.
A DeepMind emberi interakció nélküli, magától tanuló szoftvereket fejleszt – gépi tanulás, deep learning, megerősítésen alapuló tanulás –, az egyik legnagyobb sikerét pedig 2016-ban érte el, amikor az AlphaGo legyőzte a sakknál jóval komplexebb go sport ember világbajnokát, amit áttörésnek tartanak a mesterséges intelligencia fejlődésében.
Azóta az egészségügy, a klímaváltozás vagy az energiahatékonyság területén jelentős eredményeket ért el a cég.
És most itt vannak a Google londoni MI-laborjában focizni tanuló robotok, amiket a CBS 60 perc c. műsorában mutattak be.
Ne várj Messi-féle szólót, zlatanos ollózást, Zidane-cselt vagy neymaros műesést. De még a dühöngőben a téren is jobban tolják a srácok, sőt a Boston Dynamics robotjai is nagyságrendekkel ügyesebbek.
De a DeepMind focistái nem ezért érdekesek, hanem mert
nem programozták őket. Mindössze annyit mondtak nekik, hogy a cél a labdát bejuttatni a kapuba. Innentől a robotok magukat kezdték fejleszteni.
Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy először a robotok megindultak mind a labda felé, mint az ovisok, aztán viszont szép lassan rájöttek, hogy az egyikük mozogjon el, ezzel megnyitva a pályát.
Először két héten át különböző mozdulatokat tesztelt a program, elhagyta, ami nem működik, megtartotta, ami igen. Szóval oké, egy ideig nem ezt nézzük még a Bajnokok Ligája helyett, de a módszer attól még mindenképpen figyelemre méltó.
(Forrás: Techstrartup/CBS)
Ez is érdekelhet: