Az elmúlt időszakban nem volt valami aktív a Nap, de úgy tűnik, ez csak a vihar előtti csönd volt.

A napokban 2017 óta a legnagyobb napkitörést produkálta a Nap, amit a NASA 0-24 órában a központi csillagunkat figyelő műholdja, a Solar Dynamics Observatory meg is örökített:

Konkrétan az úgynevezett fler naptevékenységet sikerült elkapni a műholdnak, ami néhány perces heves robbanást jelent a Nap felszínén vagy felette. Ennek hőmérséklete elérheti akár a 30-40 millió Kelvint is, a robbanás során pedig 10 millió tonnányi anyag szabadul ki a Napból, ami mintegy 1000 km/másodperces sebességgel száguld tovább a világűrben.

Ez most éppen nem a mi irányunkba tart, ami nem olyan nagy baj, mert van közvetlen földi hatása:

  • Erősségétől függően megnőhet a földi felsőlégkörben és bolygónk kozmikus környezetében többek között az olyan nagyenergiájú sugárzások erőssége, mint a röntgen- és gammasugárzásé.
  • Ha a Föld a flerből induló részecskenyaláb útjába esik, akkor a töltött részecskék árama akár kárt is okozhatnak egyes műholdakban és űrszondákban, valamint egészségi kockázati tényezőt jelentenek pilóták és űrhajósok esetében.
  • A flereket kísérő rádiókitörések, illetve a földi ionoszféra megvastagodása megzavarhatják a rádiós kommunikációt és a radarok működését.

Eközben...

Baj van a Föld mágneses mezejével

A szakértők nem tudják, mi lehet az oka.

(Forrás: NASA, Wikipedia, fotó: NASA, nyitókép: Getty Images)

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Mutatunk egy őszi fesztivált, ami az újbort és a libás ételeket ünnepli

Négy gamer eszköz, amivel igazán teljes lehet a játékélmény

A mesterséges intelligenciával az otthoni wifid is megtáltosodik

További cikkeink a témában
Magyar lakásba magyar bútort – és ne is akármilyet, minőségit!
Hirdetés