Természetesen azért láthatod mégis, mert átkonvertálták számunkra is látható színekre, de így sem ismersz rá a Marsra.

A NASA MAVEN (Mars Atmosphere and Volatile Evolution, marsi atmoszféra és illékony anyag fejlődése) nevű űrszondája 2014 szeptembere óta kering a Mars körül. Feladata a vörös bolygó felsőlégkörében végbemenő dinamikus folyamatok vizsgálata, valamint a klíma hosszú távú változásainak és a Mars emberi lakhatóságának kutatása.

A Mars korábban jelentős légkörrel rendelkezett, de ez az idők során elillant a világűrbe, a MAVEN segítségével pedig ezt a folyamatot kívánják megérteni.

Az amerikai űrhivatal nemrég közzétett néhányat az űrszonda által készített képek közül, amiket látva meg nem mondanád, hogy azok a Marsról készültek – előbb mutatjuk, aztán magyarázzuk:

Azért így néz ki a Mars ezeken a felvételeken, mert az űrszonda az IUVS (Imaging Ultraviolet Spectrograph, képalkotó ultraibolya spektrográf) műszerével készültek ultraibolya hullámhosszon, azaz az emberi szem számára láthatatlan spektrumon, ám átkonvertálták számunkra is látható színekre – a bal oldali felvételt még 2022 júliusában, míg a jobb oldalit 2023 januárjában rögzítették.

Egy kis színmagyarázat: a barna és a zöld árnyalataiban láthatjuk a Mars felszíni jellegzetességeit, a fehér és kék színek a ködöket és a felhőket jelzik, míg a lila árnyalatai a nagy magasságban lévő ózont mutatják.

(Forrás: NASA, fotó: MAVEN, Laboratory for Atmospheric and Space Physics, Univ. Colorado, NASA, nyitókép: NASA )

Ez is érdekelhet:

Ez az eddig leglátványosabb kép a Naprendszer leglátványosabb bolygójáról

A Szaturnusz infravörösben egészen káprázatos látványt nyújt.

Videón a sokáig a Naprendszer 9. bolygójának számító Pluto 3500 méteres jéghegyei

Egyenesen a Naprendszerünk széléről érkeztek a felvételek.

Támogatott és ajánlott tartalmaink
További cikkeink a témában