Megijedni nem kell. Nem lesznek bonyolult szakszavak és kifejezések, pár alapvető és egyszerű tippet adunk a kezdő hobbifotósoknak, hogy szebb képek készüljenek a verőfényes napsütésben, vagy az éjszakai mulatozás alkalmával.
A fotózás nem ördöngösség és kis figyelemmel könnyen komoly hobbivá válhat. A legfontosabb, hogy ne menjen el a kedvünk rögtön az első pár kattintás utáni eredménytől, de ha ezt a pár szabályt betartod jó eséllyel hobbifotós válik belőled.
1. Figyeld a fényt!
A legjobb, ha kerülöd a hátulról érkező erős megvilágítást, kivéve, ha pont az a cél, hogy a szereplők ne legyenek felismerhetőek, csak a kontúrjaik maradjanak meg. Ha nincs más lehetőség és mindenképp hátulról érkezik a fény, akkor használj vakut (kompakt kamerák esetében max. 1-2 méterről), így valamennyire látszani fognak az arcok is a képen. A legjobb ha a megvilágítás oldalról, kicsit elölről, éles szögben éri a témát, ettől nem fognak kiégni az arcok és a bőr, ráadásul kicsit játékosabb, sejtelmesebb lesz tőle a kép is. Ha természetben, vagy kültéren fotózol legjobb, ha reggel vagy késődélután teszed ezt, mivel ilyenkor a fények lágyabbak, amivel kifejezetten szép, artisztikus fotókat készíthetünk.
2. Ne középre!
Az egyik legalapvetőbb hiba, hogy a lényeg a fotó közepén látható. Ez az amiből 90%-os biztonsággal megállapítható, hogy profi, vagy amatőr készítette-e a képet. Ha nem is kell tudományos számológéppel kalkulálni az aranymetszés szabályát, a kétharmad, egyharmad megoldás is remekül működik. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a fotózandó témát nem középre, hanem a kép egyik széle felé (a képet fejben három részre osztva) az egyik szélső harmadba toljuk, így sokkal izgalmasabb képet kapunk a végén. Ha esetleg a nagy sietségben nem sikerül a kamerát szépen pozicionálni, akkor se ess kétségbe, utólagos képkivágással még simán megtalálod a helyes képarányokat.
3. Stabil kéz
Elsőre talán banális tanácsnak tűnik, de a bemozdult képek legjobb ellenszere, ha a kamera stabil, mint a cövek. Nyilván senki nem fog profi, háromlábú (ún. Tripod) állvánnyal szaladgálni nyaralás közben (bár láttunk már ilyet), de egy fal, pózna, asztal, vagy szék csodákat tehet, ha azon támasztod meg azt a kezed, amiben a gép van, sőt igazából mindkét kéz és azok kitámasztása ajánlott. Ha a téma messze van és használnod kell a kamera zoom funkcióját (kizárólag optikai zoomot, hiszen a digitális rontja a kép minőségét) akkor különösen fontos a stabil kéz, ugyanis minél nagyobb a zoom (minél messzebb van a céltárgy, vagy személy), annál biztosabb hogy bemozdul a kamera, ha csak simán kézben tartod.
4. Barátkozz a fotógéppel
Ma már a legolcsóbb (de márkás) kompakt fényképezőgépek is több és jobb szolgáltatásokat nyújtanak, mint akár csak 1-2 éve. A komolyabb kompaktok pedig még kis manuális játékot is engednek, ahol olyan alapvető beállításokat módosíthatunk, mint például a fehéregyensúly (segít, hogy a színek valódiak legyenek a képen), a rekeszidő (a beérkező fény mennyiségét szabályozza) és akár a fókusz (mi legyen éles a képen és mi nem). Ne szégyelld, vedd elő a gép kézikönyvét, vagy típus alapján keresd meg online és kezdj el ismerkedni a gép tulajdonságaival eszköztárával és élesben is próbáld ki a funkciókat. Figyeld meg, hogy néhány próbálkozás után a fenti szabályokra is figyelve sokkal többször fogod hallani a De jól nézek ki ezen a fotón! Nagyon szép lett a kép! felkiáltásokat.