II. Károly zászlóshajóját is kifosztották már tengeri tolvajok, akik ellen mostantól búvár régészek által telepített nyomkövetőkkel védekeznek az örökségvédelmi szervek.
Anglia partjainál számos, vagyont érő hajóroncs rozsdásodik a tenger fenekén, amire előszeretett vadásztak búvár tolvajok. A hatóságok hét év munkával kidolgoztak egy technológiát, amivel egyelőre a
3700 hajóroncs közül az 57 legfontosabbat jelölik meg.
Lényegében egy látványos citromsárga táblát látnak majd a bűnözők, rajta a „törvényszéki jelölés” felirattal. De a tábla csak hagyján; ha mégis megpróbálnak kiemelni egy-egy a bronzágyút vagy más értékes tárgyat, a nyomkövető folyamatosan mutatja majd a hatóságoknak, hogy hol van az.
A Historic England nevű állami örökségvédelmi szerv különleges búvárjai egy 17. századi holland hadihajón, a Klein Hollandián kezdték meg a munkát. A hajót 1672-ben süllyesztették el Sussex partjainál, most pedig a figyelmeztetésen túl láthatatlan jelölőket is tesznek rá. A technológiát úgy tervezték, hogy bírja a tenger viszontagságait.
For the first time in the UK, we are using new technology to forensically mark artefacts from some of England’s Protected Wreck Sites.
Marking these artefacts gives them even greater protection as they will now be traceable! ?
Find out more ➡️ https://t.co/1J31ndnOyV pic.twitter.com/kb6SPTRrSO
— Historic England (@HistoricEngland) October 11, 2023
Rendkívül ritkák az 1700 előtti hajóroncsok, ráadásul a Klein Holland – amit 2019-ben találtak meg – meglehetősen jó állapotban van. A „törvényszéki jelölés” kidolgozásában a holland örökségvédelmi szervek is együttműködtek. Hefin Meara, a Historic England tengeri régésze szerint ez az intézkedés egy „game-changer”, ami
„megnyugvást ad, mert tudjuk, hogy a veszélyeztetett tárgyakon már van egy jelölés, ami komoly visszatartó erőt jelent azoknak, akik azt hiszik, hogy büntetlenül elvihetik ezeket a tárgyakat.”
Eddig önkéntes búvárok és hajótulajdonosok hálózata őrizte a roncsokat, de a Historic England szerint a többségük túl messze volt a partoktól a folyamatos őrzéshez. A mostani jelölő táblához az angliai templomok ólomtetőinél alkalmazott technika adta az ötletet, mert azokat szintén lopták az ólom magas ára miatt.
A tengeri „örökségvédelmi bűncselekmények” régóta okoznak fejfájást a brit partokon: 2014-ben két férfi fosztogatta a Kent partjainál lévő roncsokat, ágyúkat és hajócsavarokat vittek el.
2015-ben pénzbírságra és szabadságvesztésre ítéltek egy másik férfit, mert megpróbált eladni három, II. Károly zászlóshajójáról – amely 1665-ben süllyedt el Southendnél – származó bronzágyút. Egy újabb férfit 2016-ban találtak bűnösnek abban, hogy jogtalanul emelt ki ónrudakat egy 19. századi roncsból a cornwalli partoknál.
(Forrás: Financial Times, fotó: Unsplash, illusztráció)
Ez is érdekelhet: