Félig öntudatlan, álomszerű állapotba kerülnek a haldoklók, és most már azt is tudjuk, milyen sorrendben veszítik el az érzékeiket.
Egy új kutatás alapján az orvosok jobban megértették, mit élnek át a haldoklók az utolsó órákban, különösen, ha egy elhúzódó betegség végén vannak. Ezt nevezik „aktív haldoklásnak”, amikor hirtelen és gyorsan romlik az ember állapota.
James Hallenbeck, a Stanford Egyetem palliatív ellátással foglalkozó szakembere szerint a haldoklók egy bizonyos sorrendben veszítik el az érzékeiket:
először az éhség és a szomjúság érzése szűnik meg, azután a beszéd és a látás, legvégül pedig a hallás és a tapintás.
Ahogy az agy kezd elhalni, fokozatosan „feláldozza a túlélés szempontjából kevésbé kritikus területeket”, véli David Hovda, a UCLA Agysérülés Kutatóközpontjának igazgatója.
Az utolsó óráikban a betegek már nem esznek és isznak, a látásuk elhalványul, majd behunyják a szemeiket, mintha aludnának, és ettől a ponttól kezdve már nem tudjuk, mi történik – mondja Hallenbeck. Szerinte ez olyan, mint egy vihar, ahol a hullámok egyre magasabbra és magasabbra csapnak, mígnem a tengerbe sodorják az illetőt.
Hasznos tapasztalat
Ezek a kutatások nemcsak az orvosok, és a hospice ellátásban dolgozók számára fontosak, de a haldoklók hozzátartozóinak is, segíthet ugyanis a betegek támogatásában, ha jobban értjük, mit élnek át ebben az időszakban.
A kutatások alapján a betegek az utolsó órákban nem teljesen öntudatlanok, inkább egy álomszerű állapotban lehetnek. Ám – teszik hozzá – a haldoklás élménye mindenkinél más és más, tehát ezek a megfigyelések nem feltétlenül érvényesek minden emberre.
(Forrás: TPDel Media, fotó: GettyImages, illusztráció)
Ez is érdekelhet: