Az ötödik generációs vezeték nélküli hálózat, vagy ismertebb nevén az 5G bevezetése igen sok ellenérzést szült. Vannak, akik attól tartottak, hogy az egészségre káros rendszerről van szó esetében, mások ezt tudományos alap híján teljesen elutasítják.
Koronavírus és 5G? Mi az igazság?
Hollandiában és Nagy-Britanniában az 5G-ellenes fanatikus adótornyokat is megtámadtak, de hazánkban is akadtak tüntetések ellenük. A félelmek rendszerint aköré csoportosulnak, hogy rákot okozhat az 5G, vagy gyengíti az immunrendszer működését. Sőt, az sem volt ritka az elmúlt hónapokban, hogy a koronavírus és az 5G között szoros kapcsolatot véltek felfedezni egyesek. Összeesküvés-elméletekből nem volt hiány a 2020-as évben, még annak ellenére sem, hogy a független tudományos szervezetként számon tartott International Comission on Non-Ionizing Radiation Protection hét évnyi kutatást követően arra a következtetésre jutott, hogy az 5G semmilyen veszélyt nem hordoz ránk nézve.
Nem csak az internethasználatban mutatja meg előnyeit!
De mi is tulajdonképpen az az 5G? Az ötödik generációs mobilhálózatra való áttérés egyet jelent a 4G-nél jelentősen korszerűbb internetezési lehetőséggel, de például biztonsági kamerák, drónok, ipari robotok funkcionálását is befolyásolja majd. Elsősorban a világháló sebességében kínál elképesztő fejlődést. Akár másodpercek alatt letölthetünk filmeket, ráadásul a tapasztalatok szerint a mesterséges intelligencia és egyéb, egyesek által talán futurisztikusnak tartott technológiák széles körben történő elterjedésében is szerepet tölt majd be.
Az ötödik generációs hálózat nem újkeletű dolog, hiszen már 2018-ban elindult fejlesztése. Az akkori CES konferencián már szó volt róla. S hogy mennyivel múlja majd felül a 4G-t? Ez utóbbinak felső határa 100 megabit/másodperc, ami másodpercenként 10 megabájtnyi adatforgalmat jelent. Az 5G ezzel szemben jelentős lépés-növekedést utat, hiszen esetében 10 gigabit/másodperc lesz az adatforgalom, ami majdnem százszorosa a 4G-nek. Ha egy film letöltésében nézzük a sebességet, akkor egy 2 órás HD film 4G esetében 6 perc alatt letölthető, ha pedig az 5G maximális kihasználását vesszük figyelembe, akkor csak 3,6 másodpercre lesz ehhez szükség. A különbség világosan látható.
5G vagy 5GHz Wifi? Nem ugyanaz a kettő!
Mindkét fogalom használatban van a vezeték nélküli kapcsolatokat illetően, de tulajdonképpen nem ugyanazt jelentik. Mint a korábbiakból is kiderült, az 5G az új, korszerű vezeték nélküli internet, míg az 5GHz a Wifi kommunikációs frekvenciasávjára utal. Jelenleg a Wifi-t két frekvenciasávon lehet használni; 2.4 GHz-en és az említett 5 GHz-en. Ez utóbbiak is különböznek egymástól. Míg a 2.4 GHz-es routerek falakon keresztül is hatékonyan juttatják el jelet, addig az 5GHz-es kapcsolat bár gyorsabb, de problémás lehet a jel távolra történő eljutása. S hogy milyen routert érdemes manapság vásárolni? A korszerű készülékek már mindkét frekvenciasávot tudják, így kiválaszthatjuk közülük azt, amelyik egyéni igényeinknek leginkább megfelel.
A fejlődés tehát nem megállítható, és a gyorsabb internetelérésnek számos előnyét használhatjuk majd ki a mindennapokban. Vitatkozni lehet az 5G hatásairól, de azt is érdemes figyelembe venni, hány egyéb olyan tényező képezi mindennapjaink részét, melyek ellenben az 5G-vel, tényleges egészségügyi kockázatot jelentenek.