Úgy néz ki, mint egy iPhone, úgy viselkedik, mint egy iPhone, és sajnos az ára is olyan, mint egy iPhone-é - dióhéjban ez a HTC legújabb telefonja, a One A9, ami talán nem a legjobb, de egész biztosan a legszebb telefon, amit a tajvani gyártó valaha kiadott a kezei közül.
Nem volt nehéz dolguk, hiszen a HTC a "tudok egy rövidebb utat"-elvet alkalmazva úgy hozta össze a legszebb telefont, hogy közben szinte egy az egyben lekoppintotta az iPhone 6/6s dizájnját. Ebbe a döntésükbe nem nagyon tudunk belekötni, hiszen az A9 élőben is elképesztően jól néz ki, a teljesen fémbe csomagolt telefon pedig úgy simul bele az ember tenyerébe, mintha soha többet nem akarna tőle elszakadni (meg azért lássuk be, ez mégis csak olcsóbb megoldás, mint elcsábítani az Apple-től Jony Ive-t).
A hasonlóságok nem állnak meg a dizájnnál, hiszen a HTC a színválasztékban is nagyon hasonló palettával állt elő, mint amit az Apple-nél megszokhattunk. Kicsit vicces volt, ahogy a bemutatón az összesereglett teches újságíróknak magyarázták, hogy ez topáz arany, az meg szénsálas szürke, de férfinyelvre lefordítva: a telefon ezüst, arany, sötét szürke és sötét rózsaszín színekben lesz kapható.
Amiben a HTC One A9 tényleg eredetinek mondhatja magát, az az operációs rendszer: az új Nexusok késlekedése miatt Magyarországon ez lesz az első olyan telefon, amin már az új Android 6.0 (azaz a Marshmallow fut). Az új oprendszer sokkal inkább kihasználja majd az ujjlenyomat-olvasók adta lehetőségeket (ami az A9-ben is megtalálható a home gombba integrálva), valamint olyan apróbb változásokat is hoz, mint hogy például a főmenüben nem jobbra-balra, hanem le és felfelé tudunk lapozni.
Bár a HTC hivatalosan a Sense felhasználói felületet húzta rá az Androidra, a gyakorlatban szinte alig változtattak a gyári operációs rendszeren, amire jó okuk volt: a telefon néhány perces nyomogatásából ugyan nem derült ki, de külföldi tesztelők szerint a szoros együttműködés a Google-lel azt eredményezte, hogy az A9 egy szinte tökéletesen optimalizált telefon lett (megint csak egy hasonlóság az iPhone-nal), amin alig érződik, hogy "csak" nyolcmagos Snapdragon 617 proci és 2 GB RAM van benne (bár a drágábbik modellbe 3 GB RAM-ot pakoltak).
Szintén nagyon jó hír, és talán a telefon egyik legnagyobb erőssége, hogy az alapból 16 vagy 32 GB-os tárhely microSD kártyával bővíthető, ami az Android 6.0-nál már belső tárhelyként is használható. Ez nagyon hasznos, hiszen eddig egy rakás programot legfeljebb csak jailbrakelt telefonon tudtunk a microSD-kártyára telepíteni, és akkor is fennállt a veszélye, hogy nem lesznek hajlandóak rendesen működni, vagy mondjuk szó nélkül törlődnek.
A HTC egy 13 megapixeles kamerát rakott az A9-be, ami nem csinál rossz képeket, de mondjuk a Samsung Galaxy S6-hoz vagy az LG G4-hez legfeljebb csak akkor hasonlítanánk, ha ki akarnánk cseszni a HTC-vel. Amihez lehet hasonlítani az a (most kapaszkodj!) iPhone, hiszen a videó felvételi módok között ugyanúgy megtaláljuk a hyperlapse és a lassított felvétel funkciókat is, mint az Apple telefonjánál. A telefon talán legérdekesebb fotós funkciója az előlapi kameránál található, aminek különböző effektjeit (pl. arcszépítés, arcfelismerés) élő videochat közben is használhatjuk Skype-on, Hangoutsban stb., magyarul mostantól az sem baj, ha ronda vagy, amíg nem akarsz személyesen is találkozni a kiszemelteddel.
A HTC sajnos még egy dologban engedelmesen követte az Apple-t: a telefon árában, ami az iPhone-nál olyan drasztikus mértékben megnő a tengeren átérve, mintha az árba belekalkulálnák a telefont szállító repülő kapitányának és teljes személyzetének fizetését is.
Nincs ez másképp a HTC One A9-cel sem, ami kártyafüggetlenül 239 ezer forintért fog boltokba kerülni a jövő hét utáni héten. Viszonyításképpen: a telefon az USA-ban az első héten 399 dollárért lesz kapható, ami nagyjából 113 ezer forint, majd egy hét után ugrik egy százast az ára, de még így is csak nagyjából 140 ezer forintba fog kerülni.
Így amíg a tengerentúlon az A9 száz dollárral lesz drágább például a Nexus 5x-nél (ami talán még egy elfogadható árkülönbség a szépségért cserébe), Magyarországon a telefon nagyjából kilencvenezer forinttal többe fog kerülni mint a Nexus (egyébként az amerikai árhoz képest szintén jóval drágább) telefonja, ez pedig nagyjából meg is pecsételi a sorsát.
Mivel a HTC One A9 ezzel az árszabással még a mai csúcskategóriás telefonoknál (Samsung Galaxy S6, LG G4) is drágább lesz, így az egyetlen esélye talán az lehet, ha a Vodafone-nál (ahol már jövő héttől kapható lesz) kap egy jó részletfizetési konstrukciót, de erre azért nem fogadnánk nagy összegben (mondjuk 239 ezer forintban).
A HTC szerencséje, hogy minden Apple-rajongó tudja, hogy az árcédula dísznek van, amit nem illik nézegetni, így azoknak, akik mindig is szerettek volna egy iPhone-t, csak éppen az Android jobban bejön nekik, mint az iOS, a HTC telefonja instant get lesz.